Přeskočit na hlavní obsah

Návrhy větší regulace krátkodobých pronájmů jen zakrývají podstatu problému na bytovém trhu


V poslední době slýcháváme od některých politiků a úředníků o plánech, jak v Praze zregulovat krátkodobé pronájmy bytů probíhající především přes platformu Airbnb. "Nemám nic proti tomu, aby se podmínky krátkodobých pronájmů srovnaly s podmínkami dalších ubytovacích služeb," říká pražský developer Evžen Korec s tím, že pokud se na přijatelných pravidlech dokázala shodnout jiná světová města, není žádný důvod, aby se to nepodařilo i v případě Prahy.
Kompletní zákaz, který je dle populistických výkřiků některých politiků také ve hře, by totiž podle Korce nic dobrého nepřinesl, naopak by zaváněl socialistickým centrálním plánováním a nepřijatelným omezováním volného trhu.
"Problém vidím hlavně v tom, že se tyto návrhy, zřejmě i v rámci začínajícího rétorického boje před komunálními volbami, tváří jako něco, co vyřeší údajně předražené ceny bytů v hlavním městě," soudí generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.
Že by však na našem realitním trhu panovala nějaká bublina, odmítl nedávno například i bývalý guvernér České národní banky Zdeněk Tůma. "Současná cenová úroveň bytů v Praze je způsobena zejména výrazným převisem poptávky nad nabídkou bytů. A za omezenou nabídku bytů může především pomalá výstavba způsobená neúměrným protahováním povolovacích řízení ze strany úřadů. K nastartování urychlení výstavby by přitom stačilo, aby odpovědné úřady dodržovaly správní lhůty a včas vydávaly rozhodnutí v rámci povolovacího procesu," tvrdí Korec.
Krátkodobé pronajímání bytů může podle Korce částečně ovlivnit ceny nájmů v centru města, kde k pronájmům přes Airbnb dochází především. "Pro trvalé bydlení však lidé dlouhodobě preferují okrajovější lokality, které naopak turisté vyhledávající tento typ ubytování prakticky opomíjejí. Na cenu bydlení zde to tak nemá prakticky žádný vliv," doplňuje developer.
"Přísnější pravidla pro služby jako Airbnb mohou lokálně pomoci jen těm, kteří bydlí nebo by chtěli bydlet v centrální části Prahy – někteří majitelé bytů mohou od provozování krátkodobého pronájmu upustit a na klasický nájemní trh by se mohlo dostat více bytů, což by mohlo rozšířit jejich nabídku a zatlačit na cenu nájmů. Klíč k zastavení růstové spirály v celé Praze však leží jinde. Je v rukou úředníků stavebních i dalších dotčených úřadů," uzavírá Korec.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...