Přeskočit na hlavní obsah

Růst cen nových bytů v Praze nepolevuje, od začátku roku zdražily o dalších 7 procent


Cenový apetit pražského rezidenčního trhu neskončil ani v novém roce, od jeho začátku zdražily nové byty o dalších sedm procent. Metr čtvereční se tak prodává už za 91 897 korun, zatímco ještě na konci loňského roku činila průměrná cena 85 653 korun za metr čtvereční. Při průměrné rozloze nového bytu, která dosahuje 71,39 metru čtverečního, představuje rozdíl v absolutní ceně citelných 445 tisíc korun. Vyplývá to z podrobných statistik společnosti Ekospol, která pražský rezidenční trh monitoruje už jedenáct let.
„Nejvyšší ceny zůstávají ve dvou centrálních částech Prahy, kde cena za metr čtvereční výrazně přesahuje 100 tisíc korun. Statistika v těchto lokalitách však vychází z menšího počtu rezidenčních projektů, kterých je zde oproti ostatním částem hlavního města výrazně méně. Nad stotisícovou hranici se letos dostala také Praha 8. Naopak nejlevnější zůstávají Praha 9 a 4, které patří mezi zájemci o nové bydlení dlouhodobě k nejvyhledávanějším,“ přibližuje cenové statistiky hlavní analytik Ekospolu Matyáš Hančl. Tyto ceny přitom nezahrnují příplatky za sklep a garážová či parkovací stání, které developeři často kvůli optickému snížení ceny evidují zvlášť.

Růst cen nových bytů v hlavním městě tak nekončí a nezdá se, že by se tento trend v brzké době změnil. „Jediné, co by mohlo tuto situaci změnit, je okamžité odblokování povolovacího procesu nových staveb a schválení několika větších bytových projektů. To se však podle mě zcela jistě v nejbližší době nestane, naopak se nedostatek bytů bude prohlubovat. Ceny proto nic nezadrží v jejich dalším růstu,“ varuje Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva dlouhodobého lídra developerské výstavby v ČR Ekospolu.
Korec očekává, že do konce roku ceny nových bytů na pražském trhu vzrostou o dalších pět procent. „Mnoho lidí nyní s koupí otálí a čeká na nějaké zlevnění. To však v nejbližších měsících určitě nepřijde. Naopak na konci roku za byt lidé zaplatí opět výrazně více. Stačí se podívat na cenový nárůst, ke kterému došlo od konce loňského roku. Už tehdy mnozí říkali, že jsou byty příliš drahé. A od té doby cena průměrného bytu ještě vzrostla skoro o půl milionu korun. Za to mohli mít noví majitelů luxusní kuchyni nebo si pořídit nové auto či vyrazit na cestu kolem světa. Pokud někdo uvažuje o vlastní nemovitosti, neměl by váhat. Výhodněji ji už nekoupí,“ radí Korec.
Z nedávno zveřejněné statistiky Ekospolu vyplynulo, že se v Praze během prvního čtvrtletí letošního roku prodalo celkem 1160 nových bytů. Z toho se 301 bytů nacházelo na území Prahy 9 a 257 bytů bylo v Praze 5. Z pražských lokalit jsou letos nejvyhledávanější Smíchov, Letňany či Vysočany.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...