Přeskočit na hlavní obsah

Státní půjčky na bydlení pro mladé jsou jen plácnutí do vody, změnit se musí legislativa


Až dva miliony korun na nový dům a 1,2 milionu na nový byt. Tolik chce půjčit současná vláda v demisi mladým lidem do 36 let na pořízení vlastního bydlení. Úroková sazba by měla být o něco nižší než u hypoték poskytovaných komerčními bankami a doba fixace by se podle plánu mohla protáhnout až na 20 let. Na první pohled bohulibý plán však má hned několik závažných nedostatků, upozorňuje developer Evžen Korec.
Prvním je podle něj zvolená maximální výše státního úvěru. "Předkládající ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová sice tvrdí, že necílí na Prahu či velká města, nýbrž na regiony. Ani tam by však maximální nabízená částka nemusela často stačit. Nové byty za milion korun totiž těžko seženete i v okresních městech, kde jejich cenu zvyšuje jejich nedostupnost kvůli mizivé výstavbě. Stejně tak postavit rodinný dům za dva miliony bude velmi obtížný úkol, zvlášť při současném rychlém růstu cen stavebních prací. Pokud navíc nevlastníte vhodný pozemek, tak se do tohoto limitu nevejdete vůbec," říká generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol Evžen Korec.
Že je nastavená výše státní hypotéky dost malá, dokládá podle Korce i průměrná výše hypotéky poskytnuté komerčními bankami. Ta na konci loňského roku vzrostla na 2,15 milionu korun, přičemž nad dvoumilionovou hranicí se drží nepřetržitě od listopadu 2016. V tom jsou data za celou republiku, tedy včetně regionů.
"Pozitivní změnou oproti původnímu státnímu programu má být zvýšení půjčky až na 80 procent hodnoty nemovitosti. Oproti původním 50 procentům to progres je, ale jde pouze o dorovnání nabídky komerčních bank, které po výzvě České národní banky (ČNB) většinu hypoték poskytují do této výše. Otázkou tak zůstává, co kromě nepatrně nižší úrokové sazby nabízí státní hypotéka v porovnání s tou od komerční banky navíc," ptá se Korec.
Zásadním problémem zůstává objem peněz, který na tuto podporu plánuje vláda dát. Pro letošní rok počítá s 650 miliony korun, v dalších letech pak počítá s jednou miliardou korun. "To je jen nepatrný zlomek z celkového objemu hypotečního trhu. Jen loni totiž komerční banky poskytly hypotéky za 224 miliard korun. Proto si myslím, že jde jen o plácnutí do vody, které žádný reálný význam mít nebude," nebere si servítky pražský developer.
Pokud to současná vláda myslí s podporou bydlení pro mladé rodiny opravdu vážně, větší efekt by podle Korce mělo něco jiného. "Tím je urychlená změna legislativy, která umožní výrazné zkrácení povolovacího procesu nových staveb. Nyní se příprava většího bytového projektu táhne i celé desetiletí a nesmyslné byrokratické překážky navíc nový byt v konečném důsledku prodražují o stovky tisíc korun. Přitom jen větší přísun nových rezidenčních projektů na trh umožní zastavení současného růstu cen nových bytů," radí Korec.
Vláda, respektive poslanci a senátoři, by podle realitního odborníka také měli odmítnout snahu ČNB zasahovat do kompetencí komerčních bank a pod praporem domnělé cenové bubliny na realitním trhu zpřísňovat podmínky pro udělení hypotéky. "Komerční bankéři dokonce usilují o změnu zákona tak, aby se ze současného doporučení stal závazný pokyn. Přitom jejich dosavadní kroky, kterými komerčním bankám vnutili výrazné omezení hypoték, vedly a vedou k tomu, že se vlastní bydlení stalo nedostupným i pro střední třídu. Na tyto stovky tisíc rodin by měli zákonodárci myslet, až budou schvalovat novelu zákona o ČNB," apeluje na poslance a senátory Korec.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...