Přeskočit na hlavní obsah

Uvažujete o pořízení vlastního bydlení na hypotéku? Pospěšte si, bude hůř. ČNB přitvrdí, radí Korec


Pokud rozmýšlíte o pořízení vlastního bytu a jeho financování hypotékou, měli byste jednat rychle, radí developer Evžen Korec. Můžete totiž ušetřit nemálo peněz nebo se vyhnout situaci, že hypotéku vůbec nedostanete. Důvodem jsou stále rostoucí ceny nemovitostí i plánované kroky České národní banky (ČNB).
Po zpřísnění pravidel pro poskytování hypotečních úvěrů, ke kterým již ze strany ČNB došlo (zvýšení úrokových sazeb, omezení výše hypotéky do maximálně 80 až 90 procent ceny nemovitosti, a to ještě jen pro omezené množství hypoték za rok, zároveň nemožnost dofinancovat zbylou část jiným úvěrem), se totiž centrální banka chystá k dalším krokům, které ovlivní hypoteční trh.
Guvernér ČNG Jiří Rusnok už před časem uvedl, že prognóza ČNB letos počítá ještě s jedním zvýšením základních úrokových sazeb. Bylo to už ostatně ve hře na zasedání ČNB nyní. Návrh neprošel, když pro hlasoval jen jeden centrální bankéř. Ale na tom, že zvýšení přijde během druhého pololetí, panuje mezi ekonomy a analytiky poměrně jasná shoda. Každé zvýšení úrokových sazeb samozřejmě splátky hypotečního úvěru prodražuje, očekává se, že hodnota úrokové sazby hypoték by se ke konci roku mohla přiblížit až k 3 %.
Jiné omezení ale může přijít ze strany ČNB ještě dříve. Už nyní na květnovém zasedání má totiž rozhodovat o možném zavedení tzv. příjmových stropů pro žadatele o hypotéky. Výsledek má oznámit 12. června a hovoří se o tom, že spíše než „zda“ stojí otázka, od kdy budou stropy zavedeny.
Nařízení s největší pravděpodobností (detaily zatím ČNB tají, ale v minulosti už o některých opatřeních centrální bankéři hovořili) plánuje zavést dva limity: Dluh žadatele o hypotéku nebude moci být vyšší než 8násobek jeho ročního příjmu a zároveň splátka všech jeho dluhů nebude smět být vyšší než 40 procent měsíčního disponibilního důchodu. To učiní hypotéky nedostupné pro další část lidí, zejména těch mladých.
"Chápu, že Česká národní banka má starost o stabilitu finančního sektoru, ale toto opatření podle mě trhu s bydlením spíše uškodí. Již předchozí zpřísnění pravidel pro poskytování hypoték snížilo jejich dostupnost zejména pro mladé lidi a počet hypoték meziročně poklesl. Nemyslím si, že další zpřísnění pravidel je na místě. Tímto dalším nekoncepčním zásahem ČNB dojde k tomu, že o možnost vlastního bydlení přijde celá střední třída," varuje generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.
Obdobné opatření, kdy žadatel o hypotéku musí prokazovat svou finanční stabilitu, zavedla již například Národní banka Slovenska. Ta ale alespoň uvolnila kritéria pro mladé – lidé do 35 let, jejichž příjem nepřesahuje 1,3násobek průměrného příjmu, se budou moci zadlužit až do výše 9násobku svého ročního příjmu. O podobné úlevě pro mladé lidi prý u nás ale ČNB dle dosavadních vyjádření neuvažuje a zmiňovaný limit osminásobku ročního příjmu plánuje uplatňovat na všechny bez rozdílu.
"Od naší politické reprezentace slýcháváme dokola sliby o podpoře mladých rodin, taková opatření centrální banky jdou ale přitom přímo proti tomuto cíli. Pokud tedy zvažujete koupi bytu a žádost o hypotéku, nerozmýšlejte se moc dlouho. Již brzy se může stát, že vás vyjde ještě dráž nebo že se k hypotéce nedostanete vůbec," upozorňuje Korec.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...