Přeskočit na hlavní obsah

ČNB přichází s křížkem po funuse, růst cen bytů zpomaluje bez její nesmyslné regulace hypoték


Statistický úřad Evropské unie Eurostat zveřejnil aktualizovanou statistiku vývoje cen bytů a domů v jednotlivých zemích EU. Tempo cenového růstu v České republice v letošním druhém čtvrtletí výrazně zpomalilo, když kleslo z dvojciferných hodnot na meziroční růst 7,7 %. Tato hodnota nás řadí na 10. místo v EU. Připomeňme, že ještě v prvním až třetím čtvrtletí loňského roku rostly ceny nemovitostí v ČR nejrychleji ze všech států EU. Růst cen nemovitostí začal brzdit už před půl rokem, proto jsou další opatření České národní banky (ČNB), která od října výrazně omezí dostupnost hypoték pro podstatnou část českých domácností, zcela zbytečná a nesystémová, tvrdí developer Evžen Korec.
Zveřejněná data umožňují porovnat vývoj cen nemovitostí na různých trzích. Vysokého tempa růstu cen za poslední rok dosahuje například Irsko. Zajímavé podle Korce je, že zdejší centrální banka má také stanovená omezení pro poskytování hypoték, obdobně jako je od října stanovila naše ČNB. Hodnota DTI (poměr hodnoty úvěrů žadatele vůči jeho čistému ročnímu příjmu) je v Irsku už několik let dokonce nastavena na velmi přísných 3,5, zatímco naše centrální banka určila hodnotu 9. Statistika však podle developera jasně ukazuje, že ani takové omezení dostupnosti hypoték nemusí zastavit silný růst cen nemovitostí.
Zaujme také skokové zvýšení tempa růstu na dvoucifernou hodnotu ve druhém čtvrtletí 2018 u Slovenska. Tam totiž vstoupila v platnost omezení pro získání hypotečních úvěrů od začátku letošního třetího čtvrtletí. Limity nastavila Národná banka Slovenska podobně jako naše ČNB, zmiňované DTI na hodnotu 8, pro mladé do 35 let pak 9. Skokový nárůst cen ve druhém čtvrtletí však může naznačovat, že se lidé snažili „předzásobit“ a pořídit si nemovitosti na hypotéky ještě za původních, mírnějších pravidel. "Zaváděná omezení zde tedy nejspíš paradoxně přispěla k ještě silnějšímu zvýšení poptávky a tím spojenému výraznějšímu nárůstu cen. Vývoj na Slovensku může být zajímavý indikátor toho, jak by vývoj cen na nemovitostním trhu mohl probíhat u nás před i po začátku platnosti přísnějších pravidel pro získání hypotéky," říká předseda představenstva a generální ředitel společnosti Ekospol Evžen Korec.
Příklady těchto dvou zemí podle Korce ukazují, že dopad opatření centrálních bank na ceny nemovitostí je velmi omezený, v případě Slovenska minimálně z krátkodobého hlediska dokonce zcela opačný – tedy zpřísnění podmínek pro hypotéky vede dočasně k výraznějšímu růstu cen nemovitostí. Dá se prý očekávat, že stejný vývoj bude i u nás.
"Ceny bytů u nás totiž rostou hlavně kvůli jejich extrémnímu nedostatku. Na trhu jich je mnohem méně, než kolik je zájemců. Příčina je známá a dokola opakovaná: neúměrně zdlouhavá administrativa a povolovací procesy pro nové stavby, kterých proto vzniká málo. Toto však nevyřeší centrální banka. Jak naopak ukazuje aktuální trend zpomalujícího tempa růstu cen v ČR, situaci na straně poptávky již stabilizuje sám trh. Další pokus o umělé přiškrcení poptávky tím, že ČNB ještě více omezí dostupnost hypoték, tak přichází s křížkem po funuse. To, že ceny bytů porostou i nadále, byť podle mého odhadu pomalejším tempem, je dáno omezenou nabídkou, která se jen tak nezlepší. Pouze zjednodušení stavby nových bytů a povolení několika konkurenčních velkých bytových projektů mohou růst cen nemovitostí zastavit. Obávám se však, že k tomu nedojde hned tak brzy," uzavírá developer Korec.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...