Přeskočit na hlavní obsah

Praha 5 předstihla v prodejích nových bytů devítku, největší zájem zůstává o Smíchov


Nejvíce nových bytů v Praze se pravidelně prodává v páté a deváté městské části. První dvojice se nezměnila ani v letošním druhém čtvrtletí, obě lokality prodejům i nadále dominují. Prohodily si však pořadí, na první místo se i díky velké oblibě Smíchova dostala Praha 5. Vyplývá to z podrobných statistik společnosti Ekospol, která pražský rezidenční trh monitoruje už jedenáct let.
V Praze se během druhého čtvrtletí letošního roku prodalo celkem 1292 nových bytů. „Z toho se 269 bytů nacházelo na území Prahy 5 a 241 bytů bylo v Praze 9. Tyto dvě městské části si tak prohodily své pozice z minulého čtvrtletí. Na třetí místo se s odstupem vyšplhala Praha 4 s 201 prodanými byty, která tak odsunula na čtvrtou příčku minule bronzovou Prahu 10 (171 prodaných bytů). Největší zájem je letos stále o velmi atraktivnější Smíchov, kde si zájemci od dubna do konce června pořídili 136 nových bytů. To je jen o dva méně, než v prvním čtvrtletí. Celkem se tak zde letos prodalo už 274 nových bytů,“ přibližuje prodejní statistiky analytik společnosti Ekospol Matyáš Hančl. Kromě Smíchova je velký zájem také o Vysočany (89 prodaných bytů) či Libeň (69 prodaných bytů).

Na opačné straně zájmu kupujících zůstávají centrální části Praha 1 a 2, kde se celkem prodalo 120 nových bytů. Oproti prvnímu čtvrtletí je to čtyřnásobek, tento nárůst však způsobilo zahájení prodeje hned několika nových projektů v těchto lokalitách. „Pravidelně se potvrzuje, která místa lidé volí pro své bydlení. Rozhodujícími kritérii jsou dostatek zeleně v okolí, plná občanská vybavenost a perfektní dopravní dostupnost. Ukazuje se, že tyto nároky nejlépe plní rezidenční projekty v okrajovějších částech Prahy, které jsou díky levnějším pozemkům také cenově dostupnější,“ říká generální ředitel a předseda představenstva dlouhodobého lídra developerské výstavby v ČR Ekospolu.
Významný pražský developer proto apeluje na to, aby se na tato místa v budoucnu nezapomínalo. „Lidé svými preferencemi jasně ukazují, které lokality z hlediska bydlení dlouhodobě upřednostňují. Jen projekty na okraji města navíc umožní stavět bydlení dostupné pro všechny zájemce. Pražský magistrát by proto měl pečlivě sledovat prodejní statistiky a připravit nové pozemky k zástavbě tam, kde lidé opravdu chtějí bydlet,“ vzkazuje Korec.
Data dostupných bytů doplňují prodejní statistiky, které Ekospol zveřejnil minulý týden. Podle nich se ve druhém čtvrtletí letošního roku prodalo v hlavním městě celkem 1292 nových bytů, od začátku roku jich pak bylo už 2452. To ve srovnání se stejným obdobím loňského roku představuje pokles o takřka pětinu. Cena nového bytu v ceníkách developerů vzrostla na konci prvního pololetí o dvacet procent na 92 917 korun za metr čtvereční.

Prodané nové byty v jednotlivých městských částech
Lokalita
1. čtvrtletí 2018
2. čtvrtletí 2018
Praha 1
19
48
Praha 2
11
72
Praha 3
53
56
Praha 4
119
201
Praha 5
257
269
Praha 6
80
60
Praha 7
57
71
Praha 8
77
103
Praha 9
301
241
Praha 10
186
171
CELKEM
1160
1292
Zdroj: EKOSPOL

Metodiku Ekospolu dlouhodobě používá i IPR
Ekospol, který je dlouhodobým lídrem bytové výstavby v České republice, monitoruje trh s novými byty v Praze více než deset let. Od počátku bez jakékoliv změny používá metodiku, která nejvěrněji zachycuje skutečné dění na trhu s novými byty v hlavním městě a aktuální poptávku klientů. Správnost této metodiky potvrzuje fakt, že ji dlouhodobě využívá také Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR). Využil ji i ve své analýze developerských projektů 2016 (http://bit.ly/2eup68W).
Ekospol a.s. je dlouhodobým lídrem bytové výstavby v České republice. Loni dokončil a novým majitelům předal 400 nových bytů. Během 25 let na trhu Ekospol úspěšně dokončil 53 velkých developerských projektů pro více než 10000 spokojených zákazníků. Ekospol staví a prodává byty s optimálním poměrem ceny a kvality. Jako jediný z velkých developerů má všechny byty vyprodány dlouho před dokončením. Společnost Ekospol je podle magazínu Construction & Investment Journal řazena mezi 50 největších developerů střední a východní Evropy. Ekospol sponzoruje ZOO Tábor. Ohrožené druhy zvířat tak podpoří každý, kdo si u Ekospolu koupí byt. Navíc získá celoroční rodinnou vstupenku.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...