Přeskočit na hlavní obsah

Korec: Zablokovanou bytovou výstavbu rozhýbou pouze závazné lhůty pro úřady ve stavebním řízení


Hlavní město nestaví a stagnuje, tvrdí developer Evžen Korec. Některé politické strany si toho už konečně všimly, což se odráží v jejich předvolebních programech. Ve většině z nich pražští politici slibují rychlejší výstavbu tolik potřebných bytů. Nebudu zabíhat do podrobností a komentovat konkrétní návrhy. "Neodpustím si však jediný, zato zásadní povzdech. I kdyby vítězná strana či koalice po volbách své sliby o zjednodušení výstavby opravdu naplnila, tak to nebude dříve než za rok (volby jsou na podzim a nějaký čas zabere novým vládcům Prahy, než se rozkoukají). Jenže může si Praha dovolit další dlouhý rok nicnedělání?" pokládá si řečnickou otázku generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec. 
Navíc ani pražští radní nemají velkou moc se zablokovaným povolovacím procesem výrazněji pohnout. "Jediné, co může výrazně urychlit schvalovací proces, je totiž zásadní změna stavebního zákona. Ten by měl zavést jasné lhůty pro vyjádření úřadů ke stavebnímu záměru s tím, že pokud se úřad v dané lhůtě nevyjádří, bude to považováno za souhlas. Největší zdržení způsobuje nutnost získat vyjádření od dotčených orgánů, které často reagují až po roce. Už dříve jsem navrhoval, abychom se inspirovali v sousedním Německu, kde o potřebná vyjádření dotčených orgánů při stavebním řízení nežádá investor, ale vyžádá si je přímo stavební úřad. Ten by na to měl jasně danou lhůtu jednoho měsíce. Jen tak dosáhneme toho, že povolování větších bytových domů se nebude táhnout často i neúměrných pět let a více," radí Korec.
Změnu zákona může schválit jen parlament, hlavní město má pouze zákonodárnou iniciativu. V tomto ohledu je podle Korce dobré, že mezi kandidáty na pražského primátora je hned několik poslanců. "Ti nemusí čekat až na výsledek podzimních komunálních voleb a změnu stavebního zákona mohou navrhnout ihned. Tím by potenciálním voličům jasně ukázali, že jim prosperita a rozvoj hlavního města opravdu leží u srdce," říká developer.
V minulých týdnech se objevila také iniciativa z druhé strany, přímo od jednoho developera. Špatnou dostupnost bydlení v Praze podle něj vyřeší speciální fond veřejných investic. "Představa, že nějaký ad hoc založený fond urychlí bytovou výstavbu, je však nereálný. I nadále se totiž najdou politici, kteří svou politickou kariéru založili na nesmyslném boji proti jakékoliv nové výstavbě a ty ani případné příspěvky od developerů za dodržování termínů (mají být povinné, šlo by tedy o speciální sektorovou daň?) je od změny názoru neodradí," neskrývá Korec skepsi.
"Nejsem si ani jistý, jak by měly radnice dohlížet na to, že stavební úřady nebudou stavební řízení neúměrně protahovat. Vždyť jsou formálně na radnicích nezávislé. Naopak právě jejich nezávislost je zárukou toho, že stavební úřady budou rozhodovat včas a bez ohledu na tlaky lokálních bojovníků s novou výstavbou. Proto by měl vzniknout skutečně nezávislý stavební úřad, který by povoloval velké stavby. Stejně tak nemůže radnice úkolovat ostatní dotčené orgány, aby své stanovisko vydaly včas," tvrdí Korec a dodává, že to mohou pouze závazné lhůty dané zákonem.
Vytvoření jasných pravidel pro příspěvky od developerů a investorů je podle pražského developera vhodné. "Ostatně přispívání developerů se stalo zvykem a ani my se tomu nebráníme. V minulosti jsme po domluvě s konkrétní radnicí financovali spoustu investic, naposledy například dětské a sportovní hřiště u našeho velkého projektu Panorama Kyje s takřka tisícovkou bytů. I v tomto ohledu jsem opakovaně odkazoval na Německo, kde funguje jednoduchá praxe. Město zafinancuje infrastrukturu pro celé rozvojové území a developer, který na něm poté začne stavět, městu zaplatí poměrnou částku podle velikosti zastavěné plochy. Městu se tak investované peníze vrací postupně podle toho, jak roste výstavba na daném území. Určitě by bylo přínosné, kdyby podobná transparentní a jasná pravidla platila i u nás," uzavírá Korec.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...