Přeskočit na hlavní obsah

Stavebnictví letos pokračuje v růstu, ale bytová výstavba v Praze zamrzla na 78 zahájených bytech


České stavebnictví pokračuje v pozitivním trendu a nadále roste. Podle aktuálních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) v červnu stavební produkce reálně meziročně vzrostla o 8,6 procenta. Dařilo se jak inženýrskému tak i pozemnímu stavitelství. Ani šestý měsíc letošního roku však nepřinesl zlom v bytové výstavbě. Ta hlavně v Praze zůstává kriticky nízká.
Rezidenční výstavba v hlavním městě se po neobvykle silném květnu vrátila do svých velmi slabých kolejí. Za celý červen se totiž v Praze podle ČSÚ začalo stavět v bytových domech jen 78 nových bytů. Pro představu: to je jeden menší rezidenční projekt. Od začátku roku tak ČSÚ eviduje v Praze celkem 1141 zahájených nových bytů. Pokud bychom odečetli osm stovek bytů zahájených v květnu v rámci jednoho projektu v Modřanech, pohybovala by se bytová výstavba stále na podobné úrovni, na jaké se nyní nachází hladiny českých řek po dlouhotrvajícím suchu.
Pokud odečteme onen jediný velký rezidenční projekt, kde se navíc aktuálně staví jen první etapa, zjistíme, že ostatní developeři letos v hlavním městě zahájili stavbu pouhých 340 bytů v bytových domech. Za stejných šest měsíců letošního roku se přitom podle statistik Ekospolu prodalo 2452 nových bytů. Reálné prodeje tak překonávají novou výstavbu více než sedminásobně.
"Místo vyřešení bytové krize, která dopadá na všechny zájemce o nové bydlení, tak dochází k jejímu prohlubování. Zájemci se stále více potýkají s nedostatkem vhodných volných nových bytů a těch posledních pár v cenících developerů má už tak vysokou cenu, že spousta domácností na ni ani nedosáhne. Pokračuje tak přesun lidí do Středočeského kraje, který v bytové výstavbě dříve nedostižnou Prahu s přehledem předstihl," říká generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol Evžen Korec a dodává, že pokud vezmeme v úvahu byty v rodinných i bytových domech, tak se ve středních Čechách začalo letos stavět o tisíc nových bytů více než v hlavním městě, celkem 2319. Lépe než hlavní město je na tom letos i Jihomoravský kraj (1359 zahájených nových bytů).
"Je proto bezpodmínečně nutné, aby se urychleně povolila výstavba více velkých konkurenčních bytových projektů na území hlavního města. Bez toho ceny bytů nepřestanou růst a nabídka se bude dále ztenčovat, až nakonec nové byty nebudou k dispozici vůbec. Na neschopnost státní správy urychlit povolovací proces a umožnit Pražanům získat cenově dostupné bydlení pak budou ještě více doplácet okolní obce, které se už nyní musí potýkat s náporem zoufalých uprchlíků opouštějících ještě zoufalejší pražský rezidenční trh. Praha totiž na bydlení pro své pracující rezignovala a nové byty nestaví," říká developer Korec.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...