Přeskočit na hlavní obsah

Stavebnictví stále roste, bytová výstavba ale brzdí. Kritická situace je hlavně v Praze


Českému stavebnictví se stále daří. I v červenci navázalo na předchozí růst, když se stavební produkce v sedmém letošním měsíci meziročně zvedla reálně o 14,2 procenta, ukazují aktuální data Českého statistického úřadu (ČSÚ). Sektor hnalo vzhůru jak inženýrské tak i pozemní stavitelství. Naopak bytové výstavbě se příliš nedařilo. V celé republice bylo zahájeno o 4,9 procenta bytů méně než loni. Tristní situace zůstává v hlavním městě, kde stavební firmy během července zahájily stavbu pouhých 20 bytů v bytových domech.

Hlavní město z hlediska rezidenční výstavby tak podle developera Evžena Korce zcela zamrzlo. Zatímco v červnu ČSÚ evidoval začátek stavby 78 bytů v bytových domech, o měsíc později jich bylo ještě méně. Dvě desítky zahájených bytů nestojí ani za řeč, představuje to jeden velmi malý rezidenční projekt. Číslo za celý letošní rok sice nevypadá tak zle, protože podle statistiků se začalo v bytových domech stavět už celkem 1161 nových bytů. "I to by bylo dost málo, vzhledem k tomu, že jen za prvních šest měsíců developeři podle našich dat prodali celkem 2452 nových bytů. Od údajů ČSÚ o zahájených bytech však musíme odečíst osm stovek bytů započítaných v květnu v rámci jednoho projektu v Modřanech. Jednak jde o výjimku a pak také v rámci tohoto projektu se nyní nestaví všechny byty, ale pouze první etapy," upozorňuje generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.
Pokud bychom tento rezidenční projekt, který výrazně zkresluje celou statistiku, nebrali v potaz, nedostali bychom se v Praze ani na čtyři stovky zahájených bytů (konkrétně 361). "To je situace, kterou za čtvrt století působení na trhu nepamatuji," říká Korec a dodává, že rychlé řešení bohužel není v dohledu.
Jediné pozitivní na současné katastrofální situaci je podle Korce to, že si toho všimla i veřejnost a následně také politici. Politické strany dokonce před blížícími se komunálními volbami zvolily dostupné bydlení jako jedno z hlavních předvolebních témat. "Bohužel jejich programy se často hemží nesmyslnými socialistickými sliby a nereálnými utopiemi typu nuceného vyvlastňování části bytového fondu developerů ve prospěch veřejného sektoru," kritizuje developer.
Přitom prý není potřeba vymýšlet vymyšlené. "Stačí se inspirovat v nejbližším sousedství – třeba v Německu. Stavební řízení, které u nás patří k nejdelším na celém světě, by výrazně zrychlila zavedení takzvané fikce souhlasu. Dotčené orgány, kterých je u každé stavby mnoho desítek, by se musely vyjádřit do určitého data, jinak by se automaticky bralo, že se stavebním záměrem souhlasí. To by celý proces urychlilo minimálně o rok, protože nyní úřady často svévolně vyjádření oddalují dlouho za stanovenou lhůtu," radí Korec.
Vedení města také musí urychleně v rámci týdnů maximálně měsíců připravit dostatek pozemků vhodných k výstavbě velkých rezidenčních projektů nejlépe několika konkurenčních firem v okrajovějších částech Prahy. "Jen to může zastavit současný cenový růst, kvůli kterému se vlastní bydlení stává nedostupným snem pro mnoho tisíc pražských domácností. Čekat na nový územní plán nazývaný metropolitním až do roku 2023 při současné mizérii nelze," uzavírá developer.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...