Přeskočit na hlavní obsah

Zájem o hypotéky na konci prázdnin podle očekávání rostl, boom skončí už příští týden


Konec letních prázdnin byl v Česku podle očekávání ve znamení honu na hypotéky. Pro hypotéku si do banky v srpnu přišlo skoro o 1500 lidí více než v červenci. Zájem lidí rostl i přesto, že hypoteční úvěry mírně zdražovaly. Průměrná hypoteční sazba v osmém měsíci roku nepatrně vzrostla na 2,53 procenta, vyplývá z aktuálních dat Fincentrum Hypoindex.
Podobná aktivita na hypotečním trhu se podle developera Evžena Korce z Ekospolu dala čekat. "Lidé si užili v červenci dovolenou a poté se hned vrhli na vyřizování hypoték. Od října totiž začnou platit zpřísněná pravidla vynucená Českou národní bankou (ČNB), která by mohla od tohoto typu financování nemovitostí odstřihnout až pětinu zájemců," vysvětluje generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.
Mnohem zajímavější proto podle něj budou čísla za září, kdy by se mělo hypoteční šílenství projevit naplno. Banky už nyní potvrzují, že zájemců v těchto dnech evidují výrazně více. "Kdo vážně uvažuje o koupi nemovitosti a chce její pořízení financovat pomocí hypotéky, neměl by více váhat. Pro využití současných mírnějších pravidel má opravdu posledních pár dnů. Do banky se všemi potřebnými dokumenty musí dorazit nejpozději do konce příštího týdne," radí Korec s tím, že od toho následujícího už budou platit výrazně horší podmínky pro získání hypotéky.
"Centrální bankéři svými nesystémovými a zbytečnými zásahy způsobí to, že na vlastní bydlení nedosáhnou už ani domácnosti patřící do střední třídy. Zcela bez šance na hypotéku zůstane také většina mladých lidí a rodin. Vždyť jen na průměrný byt v Praze, jehož cena dosahuje 6,7 milionu korun, musí zájemce o hypotéku složit minimálně 1,34 milionu korun. Od října budou banky také muset posuzovat, zda má dostatečný příjem. Ten by v případě průměrného bytu musel přesahovat padesát tisíc korun čistého měsíčně, o čemž si spousta domácností může nechat jen zdát," vypočítává developer.
Spousta potenciálních zájemců, kteří by zvažovali koupi vlastní nemovitosti, tak podle Korce zůstane odkázaná na nájemní bydlení. "ČNB tím jen nahrává nejrůznějším spekulantům s dostatkem vlastních peněz, kteří současné situace zcela jistě rádi využijí. Zvlášť, když nájemné poslední dobou také neustále roste. Doplatí na to však stovky tisíc domácností, které za bydlení zaplatí stejně, jako kdyby spláceli hypotéku, jen budou peníze investovat do cizího majetku. Navíc s hrozbou, že je majitel nemovitosti může kdykoliv vystěhovat. Centrální bankéři tak jen zvyšují nejistotu těchto domácností," neskrývá skepsi developer Korec.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...