Přeskočit na hlavní obsah

Fikce souhlasu zrychlí povolování staveb až o rok

Nejsložitější proces povolování staveb v celé Evropě by se mohl už brzy v Česku změnit. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) chystá nový stavební zákon. Ještě dříve, než ho představí, přijde resort se změnami toho stávajícího. Už od příštího roku by měla platit takzvaná fikce souhlasu. Tento nápad jednoznačně vítám, protože by mohl urychlit schvalovací proces až o jeden rok.

Fikce souhlasu znamená, že pokud by se dotčený úřad v určité lhůtě ke stavebnímu záměru nevyjádřil, tak by se automaticky bralo, že souhlasí. MMR navrhuje lhůtu 60 dnů. "Lhůta pro vyjádření platí sice i nyní, ale protože nejsou stanoveny žádné sankce, úřady často vydání stanoviska oddalují daleko za stanovenou lhůtu. Reálně tak může jediný úřad prodlužovat povolování o dlouhé měsíce. Pokud novela tuto běžnou praxi zarazí, bude to jedině dobře," hodnotí aktuální ministerské plány generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.
Zároveň by podle něj mělo MMR do této rychlé novely zahrnout i dříve představený nápad, který měl odstranit povinnost investora obíhat všechny dotčené úřady a získávat jejich souhlasy. Jejich stanoviska by zajišťoval stavební úřad, což by výrazně ulehčilo život nejen malým stavebníkům chystajícím se poprvé v životě například k vybudování rodinného domku.
"Trochu z kategorie sci-fiction pak může na znalce tuzemského světa úředníků znít další můj požadavek. Ministerstvo by mělo více tlačit na jednotlivé stavební úřady tak, aby se staly více partnery investorů než jejich nepřáteli, jak je tomu často nyní. Myslím tím to, že úředníci by měli investorovi spíše radit a upozorňovat na případné chyby v dokumentaci, než jen hledat formální důvody pro zamítnutí žádosti o povolení stavby. Drobná chyba se totiž dá odstranit v podstatě okamžitě a není důvod kvůli ní rozjíždět nekonečný ping-pong výzev k upřesnění a nových podání," říká Korec.
Pokud by se ministerstvu naznačené změny opravdu povedly v tak rychlém čase v řádu několika měsíců, byl by to podle Korce jednoznačně krok správným směrem. "Definitivně náš stavební legislativní Kocourkov vyřeší až zcela nový stavební zákon, jeho příprava a schválení je však běh na delší trať. Mimo jiné bude potřeba shoda několika resortů, které mohou přijít o některé své současné pravomoci. Na tom údajně už jednou příprava nového stavebního zákona v minulosti pohořela. Doufám tak, že tentokrát převáží zájem veřejnosti na transparentním a rychlém povolovacím procesu nad nesmyslnými politickými hrátkami. Nejen zájemci o vlastní bydlení by to uvítali," uzavírá developer Korec.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...