Přeskočit na hlavní obsah

Věcný záměr stavebního zákona je na světě, nelze však čekat několik let na jeho schválení, nabádá developer Korec


Ministerstvo pro místní rozvoj poslalo poslední lednový den do meziresortního připomínkového řízení věcný záměr zcela nového stavebního zákona. Ten výrazným způsobem mění současnou praxi povolování staveb, což by mělo vést k jejich rychlejšímu povolování. Bohužel tato potřebná norma reaguje na současné problémy českého stavebnictví a přichází tak pozdě. Navíc ministerstvo si dává čas na přípravu celého zákona až do roku 2021, aktuální plán legislativní rady vlády pak počítá se začátkem jeho platnosti ještě o dva roky později. Tak dlouho však sektor podle developera Evžena Korce z Ekospolu čekat nemůže.


"Představený věcný záměr obsahuje spoustu pozitivních věcí, které mohou být přínosem celému stavebnictví. Namátkou zmíním například zavedení Nejvyššího stavebního úřadu a převedení několika stovek obecních stavebních úřadů přímo pod stát. Mimo jiné se tím sjednotí požadavky na stavitele, protože nyní stavební úřady v různých koutech republiky často vyžadují odlišné věci. To by mělo zmizet," říká generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.
Zásadním přínosem je podle Korce zavedení závazné lhůty, do které by se měly dotčené orgány vyjádřit. Pokud termín nestihnou, bude to považováno za souhlas. Na vydání rozhodnutí o stavbě by pak úředníci podle návrhu zákona měli mít 59 dnů. "To se nyní, kdy se jen na stanovisko dotčeného orgánu čeká i déle než rok, zdá jako nereálný scénář úřednické science-fiction," podotýká developer.
Celá příprava nové stavební legislativy má však podle Korce jedinou, zato nejvíce zásadní chybu. "Tou je extrémně dlouhá doba, než k očekávané a nutné změně dojde. Ministerstvo sice avizovanou dobu obhajuje tím, že bude potřeba změnit dalších osm desítek souvisejících zákonů a norem, ale to českému stavebnictví nepomůže. Zásadní změna je nutná teď, čekat dalších x let nelze. Byť se představený zákon může jevit sebelépe," tvrdí Korec a navrhuje kroky, které pro české stavebnictví můžeme udělat hned či v krátkodobém horizontu. Aby se neopakovala situace z října minulého roku, kdy v Praze nebyl povolen ani jeden nový byt v bytovém domě.
"Místní samosprávy musí odblokovat výstavbu na rozvojových územích a vyčlenit další lokality pro rozvoj. Stavební úřady pak musí radikálně změnit přístup k povolování staveb. Místo současného hledání sebemenší formální chybičky v žádosti, aby byl důvod plány investora odmítnout, by měli úředníci stavebních úřadů zrychlit své rozhodování a neoddalovat rozhodnutí u jasných případů nesmyslnými žádostmi. Ministerstvo by také mělo udělat personální a technický audit stavebních úřadů, aby mohlo ty nejhorší posílit. Jak novými lidmi či lepší technikou, tak i metodickým vedením. Jen jasný dohled přímo z ministerstva může rozvázat ruce nejnižším úředníkům, kteří často musí rozhodovat podle přání lokálních politiků," radí developer Korec.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...