Přeskočit na hlavní obsah

Stát „podpoří“ podnikatele a aktivní zaměstnance zvýšením odvodů o desítky miliard korun, kritizuje developer


Systém českého zdravotnictví je velmi neefektivní a dlouhodobě se v něm utápí obrovské množství peněz, tvrdí pražský developer Evžen Korec z Ekospolu a dodává, že to se i přes občasnou snahu některých politiků situaci řešit, za poslední desetiletí příliš nezměnilo. Místo, aby současné vedení ministerstva zdravotnictví podle Korce přišlo s poctivou analýzou, kde všude ze zdravotnictví mizí peníze a které černé díry je nutné ucpat, objevily se zcela jiné úvahy z dílny ministerstva financí. To by se rádo zbavilo jednoho dlouholetého problému v podobě pravidelných sporů ohledně plateb za státní pojištěnce, tedy za děti, důchodce a nezaměstnané.

Jen pro letošní rok rozpočet počítá s tím, že tyto platby ze státního dosáhnou zhruba 73 miliard korun. To je celkem podstatná částka na to, aby z českého zdravotnictví zcela zmizela. Představuje to necelou pětinu výdajů ve zdravotnictví. "Pokud by to stát přestal platit ze svého, musel by hledat jiný zdroj. A kdo se dá nejjednodušeji „podojit“, než aktivní podnikatelé a zaměstnanci. Ministerstvo financí proto prý uvažuje, že by státní platby nahradilo zvýšení zdravotních odvodů zaměstnancům a zaměstnavatelům," rekapituluje generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.
Tyto náklady na práci jsou podle developera už nyní extrémně vysoké, včetně daní spolknou čtyři koruny z každé desetikoruny. Podle analýzy z roku 2017 je zdanění práce v Česku dokonce osmé nejvyšší ze zemí OECD, když dosahuje 43 procent. Český zaměstnanec tak na daních a odvodech zaplatí státu více než například Švéd, Dán či Nor. "Není divu, že enormně rostoucí mzdové náklady považuje většina firem za největší aktuální riziko komplikující jejich podnikání. V současné době prakticky nulové nezaměstnanosti to sice nemusí představovat pro vládu tolik palčivý problém, nicméně s příchodem ekonomického ochlazení či dokonce recese se opět projeví v plné síle. Místo, aby stát tento problém řešil, chce ho ještě prohloubit," varuje developer.
Ministryně financí sice ujišťuje, že podnikatelům i zaměstnancům stát uleví zrušením takzvané superhrubé mzdy, ale tomuto ekonomickému nesmyslu by podle Korce neuvěřili ani žáci 3.B. "Superhrubá mzda uměle navyšuje základ pro výpočet daně z příjmu fyzických osob. Ta je sice 15 procentní, ale faktické zdanění se pohybuje kolem 21 procent. Ministerstvo financí už dříve uvedlo, že po zrušení superhrubé mzdy zavede 19procentní daň z příjmu. Reálně tak daň z příjmu klesne o dva procentní body. Za celý loňský rok stát na dani z příjmu právnických a fyzických osob vybral 394 miliard korun. Pokud dojde k reálnému snížení daně o dva procentní body, tak daňové inkaso klesne o 37,5 miliardy. To je o dost méně, než kolik stát platí za státní pojištěnce. A to nebereme v potaz, že u vyšších příjmů přesahujících čtyřnásobek průměrné mzdy by měla být podle představ resortu druhá sazba daně dokonce 23 procent. Pak by se rozdíl v daňovém inkasu před zrušením superhrubé mzdy a po něm ještě snížil," vypočítává Korec.
Podle něj není potřeba používat kalkulačku či jiné matematické pomůcky, aby každý pochopil, že fakticky dojde ke zvýšení daňové zátěže prostřednictvím vyšších odvodů v řádu desítek miliard korun. "Tyto peníze se těžko objeví někde ze vzduchoprázdna. Pokud z jedné kapsy peníze přestanu dávat, musím je vzít jinde. Tou kapsou budou výplatní pásky zaměstnanců a výdělky jejich zaměstnavatelů. A žádné mediální tanečky kolem superhrubé mzdy na tom nic nezmění," tvrdí šéf Ekospolu.
Aktivním lidem chce podle něj vláda hodit na krk starost o mandatorní výdaje za desítky miliard korun. "Ty navíc rok od roku rostou a dá se očekávat jejich výrazné zvyšování i v budoucnu. Stát totiž za svého pojištěnce neodvádí ani polovinu minimální zálohy na zdravotní pojištění pro živnostníky. Zdravotní pojišťovny přitom dlouhodobě tlačí na to, aby se tento nepoměr vymazal a stát své platby dorovnal aspoň na tuto úroveň. Pokud by zdravotní pojištění za nepracující odváděli aktivní zaměstnanci a zaměstnavatelé, tak by stát neměl takový problém výzvy pojišťoven vyslyšet. Z cizího totiž krev neteče, se říká," doplňuje Korec.
Tak je potřeba to číst. "U levicové vlády podporované komunisty mě podobné úvahy nepřekvapují. Jak to však souvisí s nyní deklarovanou snahou dominantního vládního hnutí ANO pomoci živnostníkům a podnikatelům, opravdu netuším," uzavírá pražský developer.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...