Přeskočit na hlavní obsah

Firemní benefity musí odpovídat zájmům zaměstnance, nevhodné ho demotivují


Zaujmout uchazeče o místo ve firmě v současné době prakticky nulové nezaměstnanosti není lehké. Kromě vysokého platu a zajímavé náplně práce zaměstnavatelé stále rozšiřují síť benefitů, kterými lákají ty nejlepší adepty. Výjimkou nejsou ani příspěvky na dovolenou či volno pro osobní rozvoj.
„S otázkou na nabízené benefity se setkáváme prakticky u každého pohovoru. Zájemce o práci stále více zajímá, co jim můžeme oproti konkurenci nabídnout a tato otázka se tak přímo nabízí,“ říká zástupkyně ředitele personálního sektoru společnosti Ekospol a ZOO Tábor Klára Hnátová.


Se stravenkami, které podle průzkumů nabízí většina společností, už nikdo příliš neuspěje. Zaměstnanci je považují za standard, nikoli jako benefit. Za takřka samozřejmé mnozí považují také poskytnutí služebního telefonu i pro soukromé účely. Mnoho firem navíc nabízí zvýhodněné tarify také pro rodinné příslušníky zaměstnanců. Uchazeči o obchodní pozice pak sledují také to, zda budou mít služební auto, a jestli ho budou moci využívat i mimo pracovní dobu. I to je dnes často běžný standard.
Firmy proto musí neustále přicházet s něčím novým a velmi pečlivě sledovat potřeby zaměstnanců. „V poslední době sílí tlak na lepší rovnováhu mezi pracovním a osobním životem. V kurzu tak jsou benefity, které mohou zaměstnanci využívat ve volném čase. Ať už sami či s rodinou. V souladu s propagovaným zdravým životním stylem vedou příspěvky na sportovní aktivity, například Multisport karty. Velký zájem je také o nadstandardní lékařskou péči včetně pravidelných a důkladných preventivních prohlídek,“ přibližuje trendy Hnátová a dodává, že zajímavé jsou i kurzy rozvíjející danou osobnost, nejen jazykové, ale třeba i výtvarné, taneční či sebepoznávací.

„Našim zaměstnancům už velmi dlouho zajišťujeme špičkovou lékařskou péči v Nemocnici Na Homolce. Každoročně tak mohou mimo jiné absolvovat biochemické a hematologické testy, které jasně ukáží aktuální zdravotní kondici. Tuto možnost využívá drtivá většina kolegů,“ říká generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.
Spousta uchazečů o práci se zajímá také o možnost pracovat z domova, ne každá profese to však umožňuje. Komplikované je to i z hlediska legislativy, která je v tomto případě pozadu. „Firmy to často řeší kratšími úvazky či volnou pracovní dobou. Mnohé pak nabízí delší dovolenou než zákonné čtyři týdny. Například u nás je to až týden navíc formou takzvaného ředitelského volna,“ doplňuje Hnátová.
Mnoho výrobních či logistických firem zajišťuje bezplatnou dopravu do práce a poté domů. V regionech s obzvláště špatnou situací na trhu práce se začínají objevovat také příspěvky na bydlení či dokonce služební byty. Sounáležitost s firmou pak posílí sleva na vlastní produkty. Je to i dobrá forma reklamy dokazující kvalitu výrobků, když jim věří i ti, kdo je vyrábí či prodávají.
Vybrat správný benefit není snadné. Vždy záleží na tom, jak dobře firma své zaměstnance zná. Musí brát v potaz také typ práce. „Tvrdě pracující horník těžko ocení poukázku do fitness centra, když si chce po náročné práci spíše odpočinout. Stejně tak může být nevhodná permanentka do solária pro někoho, kdo pracuje celý den venku na přímém slunci. Nejlépe tak je, pokud se firma na formě benefitů se zaměstnanci dohodne a pravidelně vyhodnocuje jejich spokojenost. Jen tak budou mít nabízené benefity opravdový přínos pro obě strany,“ upozorňuje Hnátová.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Konec okupace. Ochránci přírody ukončili u Milovic desetiletý úklid po sovětské armádě

Tisíce hodin práce dobrovolníků, miliony korun vynaložených na odvoz suti po zbořených vojenských objektech, odstraňování starých pneumatik, ostnatých drátů i minuce. Tak vypadal desetiletý úklid pozůstatků po sovětské armádě, který symbolicky ukončila ochranářská společnost Česká krajina. Hlavní práce na čištění vojenského prostoru tak skončily přesně 55 let po zahájení okupace někdejšího Československa sovětskou armádou a vojsky dalších zemí Varšavské smlouvy dne 21. srpna roku 1968. „Zatímco poslední sovětští vojáci odešli z Milovic 30. června roku 1991, pozůstatky po jejich pobytu se v bývalém vojenském prostoru nacházely více než další tři desetiletí. Pro přírodu tak okupace skončila až dnes, více než třicet let po odchodu posledních sovětských vojáků,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která v bývalém vojenském prostoru Milovice založila rezervaci velkých kopytníků. „Úklid po sovětské armádě tak paradoxně trval déle, než samotný pobyt vojáků,“ d

E15: Za mzdu na stavbě ať ručí firma, navrhuje Jurečka. Zdražíme byty i silnice, varují stavaři

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá úpravu zákoníku práce zabývající se vztahy ve stavebnictví. Má poskytovat ochranu všem zaměstnancům včetně agenturních, kterým zaměstnavatel za plnění práce pro dodavatele nevyplatil mzdu. Svaz podnikatelů ve stavebnictví se proti návrhu ostře ohradil s tím, že stavebnictví má sehrát roli obětního beránka, protože na jiná odvětví se úprava nevztahuje. Šéf Ekospolu Evžen Korec tvrdí, že následkem by mohlo být nejméně pětiprocentní prodražení staveb. Svaz argumentuje, že návrh diskriminuje stavební firmy, s čímž souhlasí Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů. „Z odůvodnění návrhu není jasné, z jakého důvodu mají požívat ochrany zaměstnanci ve stavebnictví, a nikoliv například v IT, v automobilovém nebo leteckém průmyslu či v dalších odvětvích rovněž založených na dodavatelských řetězcích,“ stojí v její připomínce. Úprava přichází s takzvaným institutem ručení. V praxi by to znamenalo, že zaměstnanec, kterému subdodavatel ne

Vzácné vlhy pestré letos poprvé hnízdí přímo v milovické rezervaci velkých kopytníků

Pestrobarevné vlhy pestré letos poprvé hnízdily přímo na území rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Vědci objevili jejich typické nory hned na dvou místech pastevní rezervace. „Již před třemi lety ornitologové zaznamenali, že do rezervace velkých kopytníků zalétává několik párů vlh pestrých. Tehdy ale ještě hnízdily mimo pastviny velkých býložravců. Letos poprvé si vlhy vytvořily hnízdní nory přímo na území pastevní rezervace,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci. Vlhy pestré patří na tuzemském Červeném seznamu mezi silně ohrožené druhy ptáků. Právě velcí kopytníci přitom pomáhají vzácným vlhám nejenom zajišťovat potravní nabídku, ale i vytvářet biotopy vhodné k hnízdění. „Pastva velkých kopytníků výrazně zvýšila květnatost celého území a tím i početnost hmyzu, kterým se vlhy pestré živí. Zároveň velcí kopytníci tu a tam pomocí kopyt a rohů na svaž