Přeskočit na hlavní obsah

Firemní benefity musí odpovídat zájmům zaměstnance, nevhodné ho demotivují


Zaujmout uchazeče o místo ve firmě v současné době prakticky nulové nezaměstnanosti není lehké. Kromě vysokého platu a zajímavé náplně práce zaměstnavatelé stále rozšiřují síť benefitů, kterými lákají ty nejlepší adepty. Výjimkou nejsou ani příspěvky na dovolenou či volno pro osobní rozvoj.
„S otázkou na nabízené benefity se setkáváme prakticky u každého pohovoru. Zájemce o práci stále více zajímá, co jim můžeme oproti konkurenci nabídnout a tato otázka se tak přímo nabízí,“ říká zástupkyně ředitele personálního sektoru společnosti Ekospol a ZOO Tábor Klára Hnátová.


Se stravenkami, které podle průzkumů nabízí většina společností, už nikdo příliš neuspěje. Zaměstnanci je považují za standard, nikoli jako benefit. Za takřka samozřejmé mnozí považují také poskytnutí služebního telefonu i pro soukromé účely. Mnoho firem navíc nabízí zvýhodněné tarify také pro rodinné příslušníky zaměstnanců. Uchazeči o obchodní pozice pak sledují také to, zda budou mít služební auto, a jestli ho budou moci využívat i mimo pracovní dobu. I to je dnes často běžný standard.
Firmy proto musí neustále přicházet s něčím novým a velmi pečlivě sledovat potřeby zaměstnanců. „V poslední době sílí tlak na lepší rovnováhu mezi pracovním a osobním životem. V kurzu tak jsou benefity, které mohou zaměstnanci využívat ve volném čase. Ať už sami či s rodinou. V souladu s propagovaným zdravým životním stylem vedou příspěvky na sportovní aktivity, například Multisport karty. Velký zájem je také o nadstandardní lékařskou péči včetně pravidelných a důkladných preventivních prohlídek,“ přibližuje trendy Hnátová a dodává, že zajímavé jsou i kurzy rozvíjející danou osobnost, nejen jazykové, ale třeba i výtvarné, taneční či sebepoznávací.

„Našim zaměstnancům už velmi dlouho zajišťujeme špičkovou lékařskou péči v Nemocnici Na Homolce. Každoročně tak mohou mimo jiné absolvovat biochemické a hematologické testy, které jasně ukáží aktuální zdravotní kondici. Tuto možnost využívá drtivá většina kolegů,“ říká generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.
Spousta uchazečů o práci se zajímá také o možnost pracovat z domova, ne každá profese to však umožňuje. Komplikované je to i z hlediska legislativy, která je v tomto případě pozadu. „Firmy to často řeší kratšími úvazky či volnou pracovní dobou. Mnohé pak nabízí delší dovolenou než zákonné čtyři týdny. Například u nás je to až týden navíc formou takzvaného ředitelského volna,“ doplňuje Hnátová.
Mnoho výrobních či logistických firem zajišťuje bezplatnou dopravu do práce a poté domů. V regionech s obzvláště špatnou situací na trhu práce se začínají objevovat také příspěvky na bydlení či dokonce služební byty. Sounáležitost s firmou pak posílí sleva na vlastní produkty. Je to i dobrá forma reklamy dokazující kvalitu výrobků, když jim věří i ti, kdo je vyrábí či prodávají.
Vybrat správný benefit není snadné. Vždy záleží na tom, jak dobře firma své zaměstnance zná. Musí brát v potaz také typ práce. „Tvrdě pracující horník těžko ocení poukázku do fitness centra, když si chce po náročné práci spíše odpočinout. Stejně tak může být nevhodná permanentka do solária pro někoho, kdo pracuje celý den venku na přímém slunci. Nejlépe tak je, pokud se firma na formě benefitů se zaměstnanci dohodne a pravidelně vyhodnocuje jejich spokojenost. Jen tak budou mít nabízené benefity opravdový přínos pro obě strany,“ upozorňuje Hnátová.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...