Přeskočit na hlavní obsah

Podpora bydlení v praxi: Vyšší daně i poplatky


Politici na všech úrovních se předhání v nápadech, jak zlepšit dostupnost vlastního bydlení, která se kvůli paralyzovanému povolování nových staveb v poslední době výrazně zhoršila. "Některé návrhy jsou správné, jako například možnost spojeného územního a stavebního řízení či zvažovaný centralizovaný stavební úřad, jiné už méně. Když ale má dojít na další konkrétní činy, už to tak slavné není. Někdy se naopak zdá, že stát zájemcům o vlastní bydlení hází jen další klacky pod nohy," tvrdí generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.

Po nedávné zprávě, že chce ministerstvo financí zrušit osvobození od spotřební daně pro domovní kotelny, což by citelně zdražilo teplo takřka 400 tisícům domácností, jsou tu další nepříjemné novinky. Výrazně má podražit daň z nemovitosti. Portál SeznamZprávy napsal, že ministryně financí Alena Schillerová na setkání s představiteli samosprávy poradil městům a obcím, aby tuto daň zvýšily. Šlo o reakci na výtky starostů, že stát do jejich rozpočtů posílá málo peněz. Pro některé majitele by to znamenalo zvýšení daně až o tisíce korun.
Až dvojnásobně dražší má být také poplatek za vklad do katastru nemovitosti. Místo nynější tisícikoruny si bude muset žadatel připravit rovnou dvě. Tak to aspoň navrhuje daňový balíček, který vláda poslala poslancům ke schválení. Vláda očekává, že by se tím do veřejných rozpočtů dostalo skoro o 700 milionů korun více.
Jednotlivec tak za vlastní nemovitost sice zaplatí maximálně o tisícikoruny více, jde ale spíše o princip, upozorňuje developer. "Na jednu stranu deklaruji, že podporuji lidi v nákupu nemovitostí. Ty, co se na to nechají přesvědčit a byt či dům si pořídí, pak pěkně zkasíruji. Ona tolikrát opakovaná podpora v tomto světle vypadá spíš jako z toho pořekadla „Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají“," parafrázuje Korec a dodává, že reálné kroky vlády totiž jdou přímo proti slibům o dostupnějším bydlení.
"Kromě těchto daňových a poplatkových změn totiž nesmíme zapomenout ani na snahy výrazně zvýšit pravomoci České národní banky (ČNB) určovat parametry hypoték. Přitom už předchozí doporučení centrálních bankéřů doslova paralyzovala hypoteční trh a od vlastního bydlení odstřihla v podstatě i celou střední třídu," říká Korec.
A mnoho let připravovaný a diskutovaný nový stavební zákon, který by měl odblokovat zaseknutý proces povolování nových staveb, také stále chybí.
"Vláda se tak přes veřejné proklamace o nutnosti podporovat vlastnické bydlení spíše snaží převzít od České národní banky titul hrobníka snů o vlastním bydlení. Jinak si opakované snahy naplnit děravý státní rozpočet na úkor majitelů nemovitostí vysvětlit neumím," uzavírá Korec.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...