Přeskočit na hlavní obsah

Více pravomocí hrobařům snů o vlastním bydlení? Raději držte centrální bankéře od hypoték dále


Centrální bankéři mají získat více pravomocí rozhodovat o tom, kdo má právo získat hypotéku a pořídit si tak svůj vysněný byt či dům. Umožňuje to novela zákona o České národní bance (ČNB), kterou tento týden schválila vláda. Ta centrální bance umožňuje nastavovat parametry hypoték, což bylo dosud v režii komerčních bank. Stávající nařízení ČNB mají pouze doporučující charakter, banky se tak jimi řídit nemusí. O možnost získat vlastní nemovitost pro bydlení tak definitivně přijdou desítky tisíc domácností, varuje developer Evžen Korec ze společnosti Ekospol.


"Centrální bankéři totiž s v boji s imaginární bublinou na realitním trhu opakovaně zpřísnili kritéria pro poskytování hypoték, naposledy loni na podzim. To vedlo k obrovskému propadu hypotečního trhu, podle objektivních dat meziročně o více než třetinu. Někteří bankéři dokonce mluví o padesátiprocentním poklesu. Takový vývoj by při pokračujícím růstu české ekonomiky a klesající nezaměstnanosti neměl žádné opodstatnění. Jde o přímý důsledek nesmyslných opatření ČNB," tvrdí generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.
Podle něj neobstojí ani argument, že tím chtěla centrální banka bojovat proti spekulantům, kteří skupují byty, nechávají je prázdné a sází na růst jejich ceny. "Jednak nikdo nezmapoval, kolik takových prázdných bytů je. Osobně soudím, že jich bude jen mizivé procento, ne-li promile z celkového počtu. Každý investor totiž ví, že prázdný byt mu nic nevynese, proto se ho snaží pronajmout. A to i v případě, že ho chce později přenechat dětem," říká Korec a dodává, že druhá věc je, že komerční banky už dříve samy od sebe uvalily na investory přísnější pravidla. "Pokud někdo chtěl financovat pořízení investiční nemovitosti hypotékou, získal mnohem horší podmínky včetně vyššího podílu vlastních prostředků. Faktem je, že realitní investoři ve většině případů byty platí vlastními penězi, které tak chtějí zhodnotit. Omezení hypoték tak opravdu dolehne hlavně na ty, kteří si pořizují nemovitost pro vlastní bydlení," upozorňuje Korec.


Opatření ČNB naopak podle Korce realitním investorům nahrávají, protože jim zajistili dostatek zájemců o nájemní bydlení. "Na to totiž budou odkázány ty domácnosti, které už přísnější podmínky pro získání hypotéky nesplní. Kvůli nepromyšleným makroekonomickým cvičením centrálních bankéřů se tak v nájemní pasti ocitnou desítky tisíc lidí. Centrální bankéři si proto jednoznačně přezdívku hrobníci snů o vlastním bydlení jednoznačně zaslouží," kritizuje šéf Ekospolu.
Zvyšovat pravomoci ČNB prý nyní není vůbec na místě. "I centrální bankéři se mohou mýlit, jenže dopady jejich makroekonomických experimentů mají konkrétní dopady, které odnáší desítky tisíc českých domácností. Což nepřímo potvrdili i sami šéfové ČNB, když ustoupili a tvrdší pravidla nepožadují po mladých lidech do 36 let. Přitom jde o jednu z nejrizikovějších skupin," podotýká Korec.


Zákonodárci podobné snahy odmítli už před dvěma lety, kdy o zvýšení pravomocí ČNB rozhodovali poprvé. Tehdy se obávali, že se tím sníží dostupnost hypoték a tím i bydlení. "Vývoj v posledních měsících dal jejich obavám za pravdu. Nechoďme proto s kanonem na komára a neměňme něco, co dlouhodobě funguje. Komerční banky mají dostatečné možnosti prověřit každého klienta individuálně a rozhodnout se samy," navrhuje Korec a doplňuje, že podíl úvěrů v selhání v ČR patří k nejmenším v rámci celé EU. ČNB by se jim do toho podle developera míchat neměla.
"Novelu nyní musí ještě schválit poslanci a senátoři. Doufám, že u nich zvítězí zdravý rozum a snahy ČNB ničit lidem sny o vlastním bydlení jednoznačně odmítnou," apeluje na zákonodárce Korec.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...