Přeskočit na hlavní obsah

Ani konkurenční boj bank hypoteční trh nerozhýbal, stále je o pětinu níže než loni


Komerční banky stále marně bojují s následky opakovaných restrikcí České národní banky (ČNB) týkajících se poskytování hypotečních úvěrů. Celý trh zůstává výrazně pod úrovní z loňského roku a nic na tom nemění ani ostrý konkurenční boj o poslední klienty. Přestože průměrná hypoteční sazba klesá už pátý měsíc v řadě a podle aktuálních dat ukazatele Fincetrum Hypoindex dosáhla v červnu hodnoty 2,76 procenta, ani to nevzkřísilo paralyzovaný hypoteční trh. Za celé letošní pololetí si lidé na hypotékách půjčili už celkem 83,6 miliardy korun, což představuje meziroční propad o pětinu (20,2 procenta).

"Jasným viníkem tohoto stavu jsou centrální bankéři a jejich nesmyslné zásahy do fungujícího trhu. Po makroekonomických hrátkách s neúměrně protahovaným oslabováním koruny se pustili do destrukce komerčních půjček na bydlení. Pokud bylo jejich plánem odstřihnout velkou část lidí od vlastního bydlení, tak se jim to bohužel podařilo. Těmi poškozenými jsou hlavně domácnosti, které už na hypotéku nedosáhnou," říká generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec a dodává, že jde o tisíce domácností a tedy desítky tisíc lidí.
Přesně to dokládají právě aktuální čísla z hypotečního trhu. Zatímco loni se v prvním pololetí uzavřelo celkem 49 tisíc hypoték, letos jich banky sjednaly jen 36 874. Jen letos se tak nedostalo už na více než 12 000 potenciálních klientů.

Východiska z této tristní situace jsou podle Korce dvě: krátkodobé a dlouhodobé. "Za prvé by měla centrální banka okamžitě opustit pomýlenou politiku vměšování se do obchodního vztahu mezi komerční bankou a klientem a zrušit svá destruktivní nařízení týkající se hypoték. České banky mají sofistikované systémy, jak ohodnotit žadatele o úvěr, což vede k tomu, že mají jeden z nejmenších podílů úvěrů v selhání z celé EU. Zcela nesmyslná je v tomto světla snaha získat tyto pravomoci ze zákona. Kam by posílení pravomocí ČNB vedlo, vidíme nyní až moc jasně," tvrdí Korec.
Podstatnějším způsobem, jak zvýšit dostupnost vlastního bydlení, je podle developera odblokovat zaseknutý proces povolování nových staveb a umožnit co nejrychlejší a rozsáhlou bytovou výstavbu. "Jen v Praze na povolení čekají desítky tisíc nových bytů, mnohé už dlouhé roky. Jejich příliv na trh zcela jistě povede k tomu, že se opět objeví cenově dostupné byty levnější než sto tisíc korun za metr čtvereční. Jako je například náš projekt Ekorezidence Hodkovičky. Bohužel však jde jen o malé plácnutí do vyloveného rybníku nabídky nových bytů. Změna trendu nestavění na výraznější podporu bytové výstavby je ale běh na dlouhou trať. Vyběhnout na ni jsme však měli už předevčírem, zůstat stát zamrznutí na startu do nekonečna nelze," doplňuje Korec.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...