Přeskočit na hlavní obsah

Nedostatek zaměstnanců firmy dohání větším zaměřením na absolventy škol


Získat vhodného zaměstnance v současné době, kdy je v Česku fakticky nulová nezaměstnanost, je těžkým oříškem i pro ostřílené personalisty. Že se s touto těžkou situací ne vždy vyrovnají úspěšně, dokazuje například aktuální nedostatek řidičů pražského dopravního podniku či doručovatelů denního tisku. Některé firmy proto volí netradiční řešení a poohlíží se i po kandidátech, o kterých by dříve neuvažovaly. Žádanou skupinou jsou tak už i studenti vysokých škol, které lákají firmy už v průběhu studia.



„S vysokými školami pracujeme už mnoho let. Zájem máme hlavně o budoucí absolventy stavební fakulty pražského ČVUT, příležitost ale nabízíme i ostatním vysokoškolákům,“ říká předseda představenstva a generální ředitel developerské společnosti Ekospol Evžen Korec a dodává, že pro studenty technických oborů firma dokonce připravila témata diplomových prací.

„Jde o příklady z praxe, takže se studenti vyhnou planému teoretizování, které v reálném pracovním životě nikdy nevyužijí. Funguje to tak, že student má dva vedoucí – jednoho v Ekospolu a druhého samozřejmě na univerzitě. Umožníme mu podílet se na stavbě velkých bytových komplexů, podívat se na stavbu a zjistit, jak příprava i realizace v praxi vypadá. Pokud s diplomovou prací uspěje, tak má možnost získat v Ekospolu stálé místo. A to bez absolvování několikakolového výběrového řízení, které je jinak standardem při obsazování volných míst u nás ve firmě,“ zdůrazňuje Korec.

Naposledy podle něj takto uspěl a zaměstnání u developerské firmy získal Jakub Vyčítal, který se ve své diplomové práci zabýval kontrolním a zkušebním plánem. Nyní už se podílí na výstavbě desítek bytů, které nyní Ekospol v Praze staví. „Systém kontroly, který jsem zpracovával v rámci diplomové práce, jsem uplatnil já i kolegové na stavbách projektů Výhledy Barrandov a Viladomy Dubeč, a navíc ho stále zdokonalujeme tak, aby do budoucna ještě lépe sloužil ke stálému navyšování kvality bydlení, které poskytujeme,“ potvrzuje Vyčítal z pozice technického dozoru investora, kterou nyní pro Ekospol vykonává.

Vyčítal je ukázkou velmi úspěšné spolupráce již ve fázi studia, nebyl však jediným adeptem pro spolupráci na diplomové práci. Vždy je pro diplomovou práci posuzováno několik zájemců a prostor dostanou ti, kteří mají největší iniciativu a chtějí prostřednictvím diplomové práce reálně řešit některý z problémů současného stavebnictví.

Absolventy do Ekospolu podle Korce láká také možnost velmi rychlého kariérního i platového růstu, kdy i velmi mladí absolventi mohou brzy dosáhnout na manažerské funkce. „Nehrajeme si na délku působení ve firmě, vyšší místo se u nás nedá ´vysedět´. Jediným kritériem růstu jsou schopnosti daného člověka a jeho přínos společnosti. Nejschopnější a nejtalentovanější lidé mohou velmi brzy dosáhnout vysokých pozic bez ohledu na jejich věk či předchozí praxi,“ uzavírá Korec.

Důkazem fungujícího zaměření na mladé kreativní lidi, je i věkový průměr společnosti, který se pohybuje kolem 35 let, což umožňuje dostatečně využít inovační potenciál firmy. „To, že se něco dělá již dlouhou dobu, ještě není zárukou, že se jedná o nejlepší řešení. Právě prostorem pro nové nápady a vlastní seberealizaci se nám daří zlepšovat procesy ve firmě, a to jak po stavební technické stránce, tak i uvnitř firmy,“ myslí si Korec.

V Ekospolu tak funguje například program soutěže nápadů měsíce, na který navazuje soutěž o nápad roku, v rámci kterého mohou zaměstnanci (a to i jako absolventi) získat až několikasettisícovou odměnu. Mnohdy stačí i relativně malá zlepšení a v projektech za stovky milionů se okamžitě projeví. Pocit, že člověk takto přispěl a měl možnost ovlivnit stavbu velkých areálů o stovkách a tisících bytech, je pak možná i lepší než získaná odměna.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...