Přeskočit na hlavní obsah

Systémovou podjatost stavebních úřadů vyřeší jen centrální úřad pro větší stavby

Snaha řešit zablokovaný proces povolování staveb se v poslední době značně zadrhává. Nejprve prosákla informace, že z připravované novely stavebního zákona vypadne takzvaná fikce souhlasu, nyní zase pražský magistrát podle médií ustoupil tlaku městských částí a přestal připravovat vznik centrálního stavebního úřadu pro velké stavby. Jeho zřízení by přitom podle developera Evžena Korce z Ekospolu vyřešilo systémovou podjatost stávajících 22 místních stavebních úřadů lokálním politikům. Bez těchto dvou klíčových opatřeních bohužel nelze zásadnější zlepšení čekat, tvrdí.

"Krizi na bytovém trhu mimo jiných faktorů způsobil také nástup lokálních politiků s jediným programem – bojem proti jakékoliv nové výstavbě. Tu vystupují proti pražskému okruhu, jinde třeba proti bytovému domu. Upřednostňují přitom parciální lokální zájmy nad zájmy celého města i širšího regionu. Na mnoha místech byli tito bojovníci s větrnými mlýny úspěšní a jejich voliči je vystřelili až do vedení radnic. Bohužel tím zastavili rozvoj nejen daných městských částí na dlouhé roky," stěžuje si generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.
V normálně fungujícím systému by podle něj nehrálo roli, kdo dané radnici vládne. "Stavební úřady jsou totiž na městských úřadech de iure nezávislé a názor lokální politické reprezentace na jejich rozhodnutí vliv mít nemá. V našem českém legislativním Kocourkově je to ale bohužel jinak. Nezávislost stavebních úřadů existuje pouze na papíře. Ve skutečnosti má vedení městské části na úředníky stavebního úřadu obrovské páky," říká developer a dodává, že tu hlavní představuje tajemník úřadu, kterého jmenuje starosta.
"Právě šéf úřadu městské části je tím, kdo rozhoduje o odměnách úředníků včetně zaměstnanců stavebního úřadu. A to už je ohromná motivace vyhovět vedení radnice, když na tom závisí výše příjmu konkrétního člověka. Je zásadním pochybením legislativců, že něco takového dopustili," upozorňuje Korec.
Zřízení centrálního stavebního úřadu pro velké stavby by prý přineslo také ulehčení lokálním stavebním úřadům, které si pravidelně stěžují na velkou přetíženost. "Jedno špičkové pracoviště dokáže koncentrovat nejlepší odborníky na stavební právo, kteří tak dokáží fundovaněji posuzovat složité stavební záměry. Lokálním stavebním úřadům pak zůstane jednodušší rozhodování o drobnějších stavbách důležitých hlavně z lokálního významu. Podobně to funguje ve zdravotnictví, kde náročné operace provádějí profesionálové v nadregionálních specializovaných centrech, zatímco kvůli drobným zákrokům míří pacienti do okresních nemocnic," hledá paralely šéf Ekospolu.
"Apeluji proto na vedení pražského magistrátu, aby v přípravách na zřízení centrálního stavebního úřadu pokračovalo i nadále. Bez něj se obnovení rozvoje hlavního města opravdu nedočkáme," vzkazuje pražským politikům Korec.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...