Přeskočit na hlavní obsah

České stavebnictví v srpnu po dlouhé době zpomalilo, bytová výstavba v Praze stále dole


České stavebnictví v srpnu letos poprvé meziročně kleslo, podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) o 2,4 procenta. Meziměsíčně byla stavební produkce nižší o 2,8 procenta. Roste naopak bytová výstavba, celkem se v srpnu začalo v celé republice stavět 3294 nových bytů, což je meziročně o 3,1 procenta více. Dokončeno bylo o něco méně bytů, celkem 3013 bytů. Byty vznikají prakticky ve všech regionech, v hlavním městě však bytová výstavba stále výrazně zaostává za poptávkou.

Stavební firmy v Praze letos od začátku roku dokončily celkem 2739 bytů v bytových domech. Loni za stejné období jich přitom bylo o 314 více a v roce 2017 dokonce o 578 více. Neustále tak klesá počet dostupných bytů v hlavním městě. Lidé hledající vlastní bydlení se proto stále musí poohlížet po obcích ve Středočeském kraji. Ten už před časem definitivně převzal otěže bytové výstavby a s přehledem v tomto ohledu dominuje. Jen letos se ve středních Čechách dokončilo celkem 4363 nových bytů, přičemž 3089 v rodinných domech. Praha je s odstupem 799 bytů až druhá.
"Pokračuje tak trend druhé suburbanizace, kdy se lidé z Prahy přesouvají do nově vznikajících čtvrtí ve středočeských obcích. Že se na tomto v nejbližší době nic nezmění, ukazují statistiky zahajovaných bytů. Těch se letos ve středních Čechách začalo stavět už 3899 (z toho 3358 v rodinných domech), zatímco v hlavním městě jen 3207 (z toho v rodinných domech 250)," komentuje to generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.
Z těchto dat podle něj jednoznačně vyplývá, že chybějící byty na pražském trhu nahrazují nové rodinné domy ve Středočeském kraji. "Vzhledem k tomu, že pracovní místa zůstávají v hlavním městě, je jasné, že i nadále poroste počet lidí každodenně dojíždějících do Prahy," tvrdí Korec.
"Praha proto musí urychleně odblokovat stavební proces a povolit velké bytové projekty, které jsou dlouhodobě zamrzlé v povolovacím procesu. Nutné je také vytipovat a připravit další pozemky vhodné pro rezidenční výstavbu. Jen tak se na trh dostanou cenově dostupnější byty a hlavní město si opět převezme pozici lídra bytové výstavby, která mu ještě před pár lety jednoznačně patřila," uzavírá šéf Ekospolu a významný pražský developer.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...