Přeskočit na hlavní obsah

Deník.cz: Utáhněte kohouty topení a správně větrejte. Ušetříte

Před sezonou se vyplatí prověřit radiátory i kotel. Peníze ušetří časovače nastavení teploty, píše celostátní server Deník.cz.

I když panuje teplé babí léto, podzim přinesl zahájení topné sezony. Majitelé bytů by se na ni měli připravit včas. „Nejlepší je srpen nebo září. Zimní boty si totiž taky nekupujete v květnu ani v prosinci. Lidé to ale obvykle nechávají na poslední chvíli,“ řekla Deníku Kamila Plicková z pražské společnosti Plicková Servis, zaměřené i na topenářské a plynařské služby.



Prověřte radiátory
Kdo servis nestihl, nemusí věšet hlavu. „Většinou postačí běžná kontrola, zda neuniká voda a topení těsní,“ uvedl mluvčí společnosti Ekospol Filip Sušanka. Když topení netopí po celé ploše, bývá příčinou vzduch v trubkách. „Může způsobit citelné tepelné ztráty. Je nutné uvolnit ventil a vypustit přebytečný vzduch, dokud nezačne téct voda,“ vysvětlil.

Odvzdušnění může přinést úsporu cca 450 korun ročně. Dále je třeba dbát na to, aby se zbytečně moc peněz neprotopilo. Každý stupeň pokojové teploty navíc podle odhadů navýší účet za vytápění zhruba o šest procent. V obytných místnostech by teplota neměla přesáhnout 22 ° Celsia, v předsíni a na WC 15 stupňů. Topení je třeba udržovat v čistotě, nezakrývat ho a nestavět před něj nábytek.

„Chybou jsou závěsy, které překrývají topení a zadržují teplo,“ míní Sušanka. Vhodné je i krátké intenzivní větrání. Ročně se jím dá ušetřit asi 1800 korun.

Jak ušetřit, radí i další znalci. Základem je nastavení správné teploty. „Zbytečně nepřetápějte, ale udržujte přiměřenou teplotu, i když odjíždíte na dovolenou,“ doporučuje Jan Kovalský ze společnosti Energie ČS. Opětovné vytápění prochladlých zdí i interiéru je totiž podle něj zbytečně drahé a mnohdy vyžaduje delší čas. Využít lze i časovačů pro nastavení teploty v domácnosti a termostatických hlavic u radiátorů.


„Můžete je podle potřeby regulovat, například teplotu o pár stupňů snížit v době, kdy jste v práci, nebo během noci,“ prohlásil. Ještě víc než ti, kdo využívají centrální vytápění z teplárny, by si zdroje tepla měli hlídat lidé vytápějící byty vlastními kotli. Kromě pravidelné roční údržby plynových kondenzačních kotlů je třeba nechat si zkontrolovat nastavení zařízení i při změnách tepelných podmínek v domácnosti, jako jsou výměny topných těles či rekonstrukce oken.

Kdy je topná sezona
Topit se podle vyhlášky má od začátku září do konce května. Dodavatel je povinen začít s vytápěním, když je průměrná denní teplota vzduchu ve dvou následujících dnech nižší než 13 ° Celsia a nečeká se silné oteplení. Dodávky mohou být dočasně přerušeny, když průměrná teplota vzduchu přesáhne 13 ° Celsia a v dalších dnech se její pokles neočekává.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...