Přeskočit na hlavní obsah

Stavebnictví zásadně zpomalilo, v září se však mimořádně dařilo bytové výstavbě

Růst českého stavebnictví pomalu končí, v září stavební produkce meziročně vzrostla o pouhých 0,2 procenta. Celé třetí čtvrtletí bylo o stejných 0,2 procenta horší, než předchozí druhý kvartál, vyplývá z aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Září bylo mimořádně úspěšné pro bytovou výstavbu, v celém Česku se začalo stavět 3653 bytů, což představuje meziroční nárůst o 45,8 procenta. Úspěšný měsíc má za sebou z tohoto pohledu také hlavní město, kde se podle ČSÚ v září začalo stavět 1168 nových bytů. To je více než čtvrtina celkového letošního počtu.

V bytových domech se na území Prahy začalo v září stavět 1144 bytů. "Na první pohled by se proto mohlo zdát, že vše funguje, jak má. Opak je bohužel pravdou. Stačí se totiž podívat na celková letošní čísla, podle kterých se v hlavním městě v bytových domech začalo stavět pouhých 4098 nových bytů. Pokud připočítáme i rodinné domy, tak máme 4375 zahájených bytů. Mimořádné září je tak bohužel jen anomálií vymykající se z jinak tristní situace. Praha sice díky tomuto měsíci v nové bytové výstavbě takřka smazala náskok Středočeského kraje (4421 zahájených bytů), dříve však bytové výstavbě s přehledem dominovala," upozorňuje generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.
Zásadní potíží Prahy je podle něj zastaralý územní plán, kvůli kterému v podstatě došly volné pozemky vhodné pro bytovou výstavbu. "Nové rezidenční projekty nyní vznikají takřka bez výjimky na takzvaných brownfieldech, jejichž nákladná rekultivace často výrazně prodražuje byty na nich stavěné. Cenově dostupné projekty v okrajovějších lokalitách prakticky vymizely," tvrdí pražský developer a dodává, že obrovský problém má celé české stavebnictví. 
"Tím je neuvěřitelně složitý proces povolování nových staveb, na který před pár dny opět upozornila Světová banka ve své pravidelné ročence Doing Business 2020. Česká republika v ní z pohledu složitosti stavebního procesu klesla o jedno místo na ostudnou 157. příčku za Moldávii a před Honduras. Hůře než v Česku se stavební povolení dá získat už jen v pár zemích, většinou jde o takzvané padlé státy, v nichž státní správa dávno zkolabovala. Z hlediska délky získání stavebního povolení jsme mezi dvacítkou nejhorších zemí, a to Světová banka porovnává pouze zákonné lhůty. Ve skutečnosti bychom na tom byli ještě mnohem hůře," doplňuje Korec.
Radikální zkrácení získávání stavebního povolení je podle Korce tím nejdůležitějším, co by měl nový stavební zákon přinést. "Není přece možné čekat na finální povolení bytového projektu pět a více let. Nová legislativa by proto měla zavést takzvanou fikci souhlasu či jiný mechanizmus k vynucení dodržování zákonných správních lhůt. Bez toho se tristní stav českého povolovacího Kocourkova nezmění a Česko bude i nadále v konkurenci ostatních států světa klesat níže a níže až mezi země, kde o povolení staveb místo úředníků s razítky rozhodují lokální bojovníci s Kalašnikovy," uzavírá šéf Ekospolu.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...