Přeskočit na hlavní obsah

Získali jste loni nemovitost? Máte poslední dny pro podání daňového přiznání


Pořízení nemovitosti, které pro mnoho domácností znamená splnění snů o vlastním bydlení, s sebou přináší i několik méně příjemných povinností. Jednou z nich je podat daňové přiznání a začít platit daň z nemovitosti. Zatímco na její zaplacení mají vlastníci ještě pár měsíců čas, na přiznání se k nově nabyté nemovitosti moc času nezbývá. Závazný termín vyprší už za pár dnů na konci ledna.

„Povinnost podat přiznání k dani z nemovitosti mají jen ti, kdo v uplynulém kalendářním roce nabyli pozemek, stavbu, byt nebo jinou nemovitost. Toto přiznání se podává pouze jednou. V následujících letech už majitelé finančnímu úřadu nic oznamovat nemusí. Napíší mu pouze v případě, že o nemovitost opět přijdou,“ říká mluvčí developerské společnosti Ekospol Filip Sušanka.
Daňové přiznání lze podat osobně na příslušném územním pracovišti finančního úřadu. Kdo však nechce čekat ve frontě nebo si nemůže v práci vybrat volno, má ještě dvě možnosti. Formulář lze poslat poštou nebo elektronicky prostřednictvím datové schránky. Ten, kdo má datovou schránku zřízenou, musí podání jejím prostřednictvím poslat povinně.
Na neinformované plátce čeká malý problém. „Přiznání se podává tomu finančnímu úřadu, v jehož působnosti leží nově pořízená nemovitost. Trvalé bydliště vlastníka tak nehraje žádnou roli. Přehlédnout to může člověk hlavně v případě, že koupil další nemovitost, například chatu, v jiném kraji, než ve kterém bydlí. Doporučuji proto pečlivě prověřit, komu přesně mám dokument odeslat,“ upozorňuje Sušanka a dodává, že v případě, že nová nemovitost leží v jiném kraji, je výhodnější komunikovat s úřadem na dálku.
Otálet s podáním daňového přiznání se příliš nevyplácí. Opozdilci hrozí pokuta 0,05 procenta z výše daně za každý den zpoždění.
Jakmile člověk jednou přiznání k dani z nemovitosti podá, už se nemusí o nic starat (kromě včasného zaplacení daně). „A to ani v případě, že se změní místní koeficient sloužící k výpočtu daně. Jen loni ho zvýšilo 647 obcí z celkového počtu zhruba 6250 obcí včetně hlavního města Prahy. Přesnou výši daně i v takovém případě vypočte sám finanční úřad,“ dodává Sušanka.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...