Přeskočit na hlavní obsah

Digitalizace stavebního řízení bude přínosem, důležitá je i fikce souhlasu


Auta po nehodě sama zavolají záchranáře, chirurg prostřednictvím robota dokáže operovat pacienta na druhé straně světa, prodejce pomoc algoritmů zjistí zájmy konkrétního zákazníka a nabídne zboží či službu přímo na míru. Vítejte v 21. století. Do počítačového věku se nyní chystá vydat také stavební řízení v Česku, které čeká digitalizace. Dnes se na tom v poslanecké sněmovně shodli členové pracovní skupiny pro nový stavební zákon.

Digitalizace stavebního řízení je nutným krokem k tomu, aby se odblokoval zaseknutý proces povolování nových staveb, říká předseda představenstva a generální ředitel developerské společnosti Ekospol Evžen Korec. "V době překotného technologického vývoje přece není možné, aby se každý investor tahal na stavební úřad se stovkami tisíc stran dokumentů, když by je šlo poslat jednoduše elektronicky. Nejen že se tím ušetří příroda a zdraví investorů i úředníků (kdo se má s těmi těžkými šanony pořád tahat, ale celé řízení se zpřehlední. Bude jasně vidět každý krok od přijetí žádosti o vydání stavebního povolení po konečný verdikt. Nemůže se tak stát, že se na pozapomenutý projekt bude prášit někde ve třetím podzemním podlaží úřední budovy," říká Korec.
Zároveň tento systém podle Korce umožní převratnou novinku, která výrazně ulehčí život všem stavitelům. "O vyjádření takzvaných dotčených orgánů státní správy, kterých jsou u větších rezidenčních projektů desítky, už nebude muset žádat investor, ale prostřednictvím elektronického systému je osloví přímo stavební úřad. Věc, která bez problémů funguje v sousedním Německu už velmi dlouho," podotýká šéf Ekospolu.
Počítačový systém jasně uvidí, kolik času zbývá do vypršení předepsané lhůty. "Pokud by ji stavební úřad přešvihl, automaticky by vydal souhlasné stanovisko (v prvním stupni). Neméně důležitá je i takzvaná fikce souhlasu, která zajistí včasné zaslání stanovisek s plánovanou stavbou. Pokud by se totiž úřad či společnost nevyjádřila ve stanovené lhůtě, bralo by se to automaticky jako její souhlas," tvrdí Korec.
Tato přelomová opatření by podle developera mohla urychlit povolování staveb o celé roky. "Důležité nyní bude, aby přežila často bouřlivý legislativní proces. Na nový stavební zákon si totiž z nejrůznějších důvodů brousí zuby mnoho nejrůznějších stran, které sledují hlavně vlastní zájmy. Doufám proto, že si včas uvědomí důležitost připravovaného stavebního zákona a upřednostní zájem většiny. Současné zablokování povolování nových staveb totiž komplikuje život nám všem," apeluje pražský developer.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...

Dva světové unikáty v jediné rezervaci. Z Milovic se stala výkladní skříň české ochrany přírody

Hned dvěma světovými unikáty se může pochlubit milovická rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice.  Díky využívání zkušeností ze zahraničí se stala první rezervací na světě, kde se vyskytují všechny tři klíčové skupiny velkých kopytníků Evropy, tedy zubr evropský, divoký kůň a zpětně šlechtěný pratur. Kromě toho je v současnosti jediným místem na světě, kde se prokazatelně vyskytuje vzácný korýš hrotnatka neočekávaná. Tento druh perloočky objevili překvapení vědci v loňském roce při výzkumu tůní, které svojí činností udržují právě velcí kopytníci. „Bývalý vojenský prostor Milovice byl ještě před několika lety známý spíše jako místo černých skládek a mizející biodiverzity. Vznik rezervace velkých kopytníků tento dlouhodobě negativní trend zastavil a otočil. Nyní je naopak tato lokalita dávána za příklad, jak lze rychle a nízkonákladovým způsobem obnovit biologickou rozmanitost na rozsáhlém území,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské spol...