Přeskočit na hlavní obsah

Elektronické povolování staveb celý proces výrazně urychlí. Škoda, že bude platit za tři roky, říká developer Korec


Přelomovou novinku pro všechny stavebníky, investory i domácnosti, které se rozhodly postavit vlastní bydlení, schválili v posledních týdnech zákonodárci a svým podpisem stvrdil i prezident Miloš Zeman. Novela zákona zavádí informační systém pro vyřizování všech stavebních řízení, povolovat stavby tak půjde také elektronicky prostřednictvím nově zřízeného portálu stavebníka. Jedinou chybou podle pražského developera Evžena Korce je, že tento systém nezačne platit hned, ale až za dlouhé takřka tři roky.

Celé stavební řízení se povede prostřednictvím tohoto elektronického portálu, ve kterém budou zaznamenány všechny informace o postupu procesu i dílčí stanoviska úřadů včetně lhůt pro vyjádření či vydání rozhodnutí. "To by mohlo celý povolovací proces výrazně urychlit, protože každý by jasně viděl, který úřad je s vydáním stanoviska v prodlení a jak dlouhém. Úředníky tak bude přehledný systém tlačit k dodržování daných termínů. Investor by tak mohl ušetřit dlouhé měsíce i roky čekání na potřebná razítka. Nyní nejen že musí nekonečně čekat, zda se jeho stavební záměr konečně dostane na řadu, ale často opakovaně apeluje na úředníky, aby přestali s průtahy a rozhodli. Pozici hlídacího drába nyní za ně převezme nestranný počítačový systém," zdůrazňuje generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec a dodává, že to je jednoznačně správně.
"Kromě časové úspory, představuje elektronizace stavebního povolovacího procesu také výrazný ekologický přínos. Kdo někdy viděl dokumentaci k povolení středně velkého bytového domu, jistě pochopí. Pokud se potřebné dokumenty budou moct podávat elektronicky, ročně ušetříme mnoho milionů potištěných stránek a zachráníme významné množství stromů," doplňuje Korec.
Elektronický systém také pomůže menším investorům a jednorázovým stavebníkům, kteří si stavební povolení pro rodinný dům vyřizují zpravidla pouze jednou za život. "Měl by jim totiž automaticky zkontrolovat formální správnost žádosti a to, zda jim nechybí nějaký důležitý dokument. Zatímco nyní se to často dozví až s velkým odstupem a mohou tak začít v podstatě na novo, nově by to zjistili prakticky obratem," vysvětluje pražský developer.
"Jediné, co mě na celé věci zaráží, je, že tento systém nefunguje už dávno. V přetechnizovaném jednadvacátém století to přece musí být hračka. O to nepochopitelnější je termín, kdy by tyto změny měly začít platit. Tím je červenec roku 2023, tedy skoro za tři roky. Na tolik potřebný stavební boom si tak, zdá se, ještě nějaký čas počkáme," neskrývá zklamání šéf Ekospolu.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...

Dva světové unikáty v jediné rezervaci. Z Milovic se stala výkladní skříň české ochrany přírody

Hned dvěma světovými unikáty se může pochlubit milovická rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice.  Díky využívání zkušeností ze zahraničí se stala první rezervací na světě, kde se vyskytují všechny tři klíčové skupiny velkých kopytníků Evropy, tedy zubr evropský, divoký kůň a zpětně šlechtěný pratur. Kromě toho je v současnosti jediným místem na světě, kde se prokazatelně vyskytuje vzácný korýš hrotnatka neočekávaná. Tento druh perloočky objevili překvapení vědci v loňském roce při výzkumu tůní, které svojí činností udržují právě velcí kopytníci. „Bývalý vojenský prostor Milovice byl ještě před několika lety známý spíše jako místo černých skládek a mizející biodiverzity. Vznik rezervace velkých kopytníků tento dlouhodobě negativní trend zastavil a otočil. Nyní je naopak tato lokalita dávána za příklad, jak lze rychle a nízkonákladovým způsobem obnovit biologickou rozmanitost na rozsáhlém území,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské spol...