Přeskočit na hlavní obsah

Krize s povolováním staveb pomáhá vestavbám, jen v Praze v nich loni vzniklo takřka 400 bytů


Zablokovaný proces povolování nových staveb a nedostatek pozemků vhodných pro bytovou výstavbu vede zájemce o bydlení i firmy k hledání alternativních cest. Postupně se tak vrací k dříve velmi oblíbenému rozšiřování už stojících bytových domů o takzvané nástavby, přístavby či vestavby (dále jen vestavby). Jen v Praze loni firmy tímto způsobem dokončily podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) 382 nových bytů, což jen druhý nejlepší výsledek za posledních sedm let. Lepší byl jen rok 2018, kdy se ve vestavbách pražských domů dokončilo dokonce 413 nových bytů. Celkem se loni v hlavním městě podle ČSÚ dokončilo 6002 nových bytů).


Podíl bytů postavených k už stávajícím bytovým domům na celkové bytové výstavbě v Praze loni klesl na 6,4 procenta z předloňských 10,3 procenta. V roce 2017 podíl vestaveb na celkové nové výstavbě v hlavním městě činil 6,8 procenta a o rok dříve dokonce jen 3,8 procenta, vyplývá ze statistik ČSÚ.
Vestavby jsou v kurzu také v Jihomoravském kraji, kde v nich bylo loni dokončeno 352 nových bytů. Významná čísla hlásí i Středočeský kraj (308 bytů dokončených ve vestavbách). V celém Česku pak firmy loni ve vestavbách dokončily 1920 nových bytů. Jejich podíl na celkové bytové výstavbě tak dosáhl 5,3 procenta. V roce 2018 tento podíl činil 5,8 procenta.

„Zájem o vlastní bydlení byl v minulých letech díky rostoucí ekonomice a prakticky nulové nezaměstnanosti opravdu velmi vysoký. Nelze se proto divit majitelům bytových domů či společenství vlastníků jednotek, že se rozhodli pro rozšíření bytového fondu. V podstatě jakýkoliv nový byt našel velmi rychle svého kupce. Pro hraje také výrazně jednodušší získání všech povolení, protože jde většinou jen o jednotky bytů, vznikající v rámci už existující zástavby. Investorům tak odpadá podstatná část byrokratického martyria,“ říká generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.
Byty vzniklé vestavbou sice pomáhají prořídlému rezidenčnímu trhu, novou výstavbu ale plnohodnotně nahradit nemohou. „Poptávka po nových bytech je jen v Praze řádově vyšší, vestavby tak vždy budou pouze malým doplňkem. Zcela zásadní proto zůstává odblokovat výstavbu větších rezidenčních projektů a připravit nové plochy vhodné pro stavbu stovek bytů. Jen tak se může hlavní město vypořádat s rostoucím počtem obyvatel a nutnou obnovou bytového fondu,“ dodává developer Korec.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...

Dva světové unikáty v jediné rezervaci. Z Milovic se stala výkladní skříň české ochrany přírody

Hned dvěma světovými unikáty se může pochlubit milovická rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice.  Díky využívání zkušeností ze zahraničí se stala první rezervací na světě, kde se vyskytují všechny tři klíčové skupiny velkých kopytníků Evropy, tedy zubr evropský, divoký kůň a zpětně šlechtěný pratur. Kromě toho je v současnosti jediným místem na světě, kde se prokazatelně vyskytuje vzácný korýš hrotnatka neočekávaná. Tento druh perloočky objevili překvapení vědci v loňském roce při výzkumu tůní, které svojí činností udržují právě velcí kopytníci. „Bývalý vojenský prostor Milovice byl ještě před několika lety známý spíše jako místo černých skládek a mizející biodiverzity. Vznik rezervace velkých kopytníků tento dlouhodobě negativní trend zastavil a otočil. Nyní je naopak tato lokalita dávána za příklad, jak lze rychle a nízkonákladovým způsobem obnovit biologickou rozmanitost na rozsáhlém území,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské spol...