Přeskočit na hlavní obsah

Nejlépe si nový byt vyberete v Praze 5, v centru zůstává nabídka velmi nízká


Počet dostupných nových bytů v nabídkách developerů zůstává na pražském rezidenčním trhu stále velmi nízký. Přesto existují lokality, kde si zájemci o nové bydlení vyberou lépe než jinde. Dlouhodobě se nejvíce bytů nabízí v katastru Prahy 5, na začátku letošního roku si zde lidé mohli vybírat z celkem 884 nových bytů. Naopak v nejužším centru Prahy je situace zcela opačná – ceníky developerů zde zejí prázdnotou. Vyplývá to z podrobných statistik developerské společnosti Ekospol, která pražský rezidenční trh monitoruje už více než 13 let.

Počet dostupných nových bytů v cenících developerů se už několik let pohybuje pod hranicí tři a půl tisíc. Nabídka tak ani zdaleka nepokryje celoroční poptávku po novém bydlení. Některé lokality se však tomuto dlouhodobému trendu vymykají. „Nejlepší výběr je stále v Praze 5, kde developeři nabízí celkem 884 nových bytů. Druhou pozici si drží Praha 9 s 652 nabízenými byty. O poslední medailovou pozici se přetahují Praha 4 (593 nabízených bytů) a Praha 10 (557 nabízených bytů),“ přibližuje statistiky generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.
Naopak na druhé straně žebříčku nabízených bytů zůstávají centrální části hlavního města. „Pouhých pět nových bytů nabízejí aktuálně developeři v Praze 1, což je oproti minulému roku výrazný propad. Ještě loni si totiž mohli zájemci v této lokalitě vybírat z šesti desítek bytů. Na předposlední příčku se propadla Praha 3 se 172 nabízenými byty. Několik nových rezidenčních projektů umožnilo Praze 2 odpoutat se od předposledního místa. Na něj se však v následujících čtvrtletích zcela jistě vrátí,“ tvrdí Korec.
Statistiky nabízených bytů úzce souvisí s tím, kde se staví nejvíce bytových projektů. Nepřekvapí proto, že dominuje východ a jih hlavního města, kde developeři v minulosti získali o něco více pozemků vhodných pro bytovou výstavbu než v samotném centru Prahy. „Právě v širším centrum Prahy a na jejím okraji umožní adekvátně reagovat na přirozený růst hlavního města a nabídnout lidem takové byty, které opravdu chtějí. Tedy v klidné části uprostřed zeleně, ale s dobrou dopravní dostupností a plnou občanskou vybaveností v místě. Tuto kombinaci představ o bydlení jim rezidenční projekty v centru nabídnout nedokáží,“ upozorňuje Korec.
Data dostupných bytů doplňují prodejní statistiky, které Ekospol zveřejnil v minulých týdnech. Podle nich se loni v Praze prodalo celkem 5124 nových bytů, což představuje meziroční nárůst o 15 procent, naopak ve srovnání s rokem 2017 jde o pětiprocentní pokles. Počet dostupných bytů na přelomu roku stagnoval na hodnotě 3435 nabízených bytů. Průměrná cena nových bytů v cenících developerů na konci roku vzrostla o 6,4 procenta na 103 413 korun za metr čtvereční.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...

Dva světové unikáty v jediné rezervaci. Z Milovic se stala výkladní skříň české ochrany přírody

Hned dvěma světovými unikáty se může pochlubit milovická rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice.  Díky využívání zkušeností ze zahraničí se stala první rezervací na světě, kde se vyskytují všechny tři klíčové skupiny velkých kopytníků Evropy, tedy zubr evropský, divoký kůň a zpětně šlechtěný pratur. Kromě toho je v současnosti jediným místem na světě, kde se prokazatelně vyskytuje vzácný korýš hrotnatka neočekávaná. Tento druh perloočky objevili překvapení vědci v loňském roce při výzkumu tůní, které svojí činností udržují právě velcí kopytníci. „Bývalý vojenský prostor Milovice byl ještě před několika lety známý spíše jako místo černých skládek a mizející biodiverzity. Vznik rezervace velkých kopytníků tento dlouhodobě negativní trend zastavil a otočil. Nyní je naopak tato lokalita dávána za příklad, jak lze rychle a nízkonákladovým způsobem obnovit biologickou rozmanitost na rozsáhlém území,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské spol...