Přeskočit na hlavní obsah

Stavebnictví vstoupilo do letošního roku úspěšně, produkce vzrostla o šest procent


České stavebnictví navázalo na loňský úspěšný rok a pokračuje v růstu i letos. Stavební produkce se v lednu meziročně zvýšila o rovných šest procent, vyplývá z aktuálních dat českého statistického úřadu (ČSÚ). Výrazně vzrostla produkce inženýrského stavitelství (o 18,9 %), o něco méně (3,3%) posilovalo pozemní stavitelství. Dařilo se i rezidenční výstavbě, stavební firmy v celém Česku začaly v lednu stavět 2965 bytů, tedy o šest procent více než v prvním měsíci loňského roku.

Praha zůstává v tomhle ohledu stále druhá za prvním Středočeském krajem, kde se v lednu začalo stavět hned 543 nových bytů, zatímco v hlavním městě jich statistici napočítali 352. S mírným odstupem skončil třetí Jihomoravský kraj (308 zahájených bytů).
Výraznější propad zaznamenalo hlavní město z pohledu dokončených bytů, kdy s 230 nově dokončenými byty skončilo mezi kraji až na pátém místě. I v této statistice dominují střední Čechy (570 dokončených bytů), následované Jihomoravským krajem (269 dokončených bytů), Olomouckým krajem (258 dokončených bytů) a Moravskoslezským krajem (232 dokončených bytů).
"Pokud by tento trend pokračoval i nadále, nedokončilo by se letos v Praze ani tři tisíce nových bytů. Kvůli přirozené migraci, potřebné obměně bytového fondu a obrovskému deficitu z minulých let by přitom hlavní město potřebovalo každoročně dokončovat minimálně deset tisíc bytů, ne-li více," upozorňuje generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec,p odle nějž se začíná blýskat na lepší časy.
"První dobrou zprávou pro developery a všechny, kdo chtějí bydlet ve vlastním, je to, že ministerstvo pro místní rozvoj dokončilo přípravu zcela nového stavebního zákona, který by mohl výrazným způsobem urychlit povolování nových staveb. Snad v něm správné principy, jako je například fikce souhlasu, zůstanou i po očekávané smršti pozměňovacích návrhů ze strany různých poslanců," říká developer Korec.
"Zásadnější přínos pro zvýšení dostupnosti bydlení, který navíc bude vidět už v nejbližších měsících, má intenzivní činnost náměstka primátora Petra Hlaváčka a jeho týmu. Díky jejich osobnímu nasazení se podařilo výrazným způsobem postrčit dopředu hned několik velkých rezidenčních projektů, které mnoho let ležely zaseknuté na městských částech. Pokud se podaří dotáhnout současná jednání do úspěšného konce, mohly by se na trh opět vrátit cenově dostupné byty. Škoda jen, že jsme k tomu potřebovali několik let krize na rezidenčním trhu a výrazné zhoršení dostupnosti bydlení," doplňuje šéf Ekospolu.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...