Přeskočit na hlavní obsah

Mírnější pravidla pro hypotéky mohou zvýšit dostupnost bydlení


Nemožnost nabízet prohlídky bytů a osobně uzavírat smlouvy výrazně omezilo celý realitní trh. Ten je nyní fakticky zmražený a je otázka, kdy se z této letargie probere. Každá změna, která prodej nemovitostí podpoří, je proto nyní více než prospěšná. Jednou z takových pozitivních zpráv je zmírnění podmínek pro získání hypotéky, ke kterému tento týden přistoupila Česká národní banka (ČNB). Zájemci o hypoteční financování už bude stačit jen deset procent ceny pořizované nemovitosti a nově se nebude posuzovat ani poměr výše dluhu a čistého příjmu žadatele. Zmírnilo se také omezení maximální výše splátky. Nově může dosahovat až 50 procent čistého příjmu oproti původním 45 procentům.


"Zatímco v minulých letech jsem ČNB kvůli opakovanému utahování podmínek pro získání hypotéky ostře kritizoval, nyní se naopak sluší centrální bankéře pochválit. Zmírnění totiž může v téhle mimořádné situaci o něco zlepšit dostupnost vlastního bydlení. Přesto se dá očekávat další razantní propad hypotečního trhu," reaguje generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.

Kvůli současným omezením totiž podle něj začnou brzy krachovat první podniky a jejich zaměstnanci přijdou o práci. "Domácnosti v takové chvíli budou primárně řešit základní potřeby a zabezpečení dostatečných příjmů a všechny velké a zbytné investice odloží až na lepší časy. A právě nemovitosti patří k těm investicím, které domácnosti odloží jako první," tvrdí Korec.

"Ostatně srovnání máme s chováním zájemců o bydlení při zatím poslední větší ekonomické krizi v letech 2008 a 2009. Tehdy se v podstatě přestaly nové byty prodávat na hypotéky, kupovali je jen zájemci s dostatečnými financemi z vlastních zdrojů. Vzhledem k tomu, že se podíl kupců s hypotékou pohyboval v posledních letech stabilně kolem 50 procent, dá se očekávat silný propad rezidenčního trhu. Velký zájem ale nebude ani o starší byty," předpovídá další vývoj developer.
"Otázkou nyní není, zda se nemovitostní transakce propadnou, ale jak hluboký pád nás čeká. Každé opatření, které má tento očekávaný pokles zbrzdit, jsou proto nyní více než potřebná. Včetně aktuálního zásahu ČNB," uzavírá šéf Ekospolu.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...