Přeskočit na hlavní obsah

Prodloužení doby pro platbu DPH při prodeji bytu na 15 let je další ránou realitnímu trhu


Stín koronavirové krize důkladně zakryl plán ministerstva financí, který může zasadit další ránu nyní těžce zkoušenému realitnímu trhu. Meziresortním připomínkovým řízením prošel návrh prodloužit dobu, po kterou prodej nemovitosti podléhá nutnosti platit daň z příjmu ze současných pěti až na 15 let. To je další podříznutí celého trhu, protože tohle opatření může negativně zasáhnout velkou skupinu investorů, tvrdí generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.


Realitní trh by podle něj mohl být zablokovaný poměrně dlouho, investice do nemovitostí patří k prvním, které domácnosti odloží na lepší časy. "Naopak investoři s přebytkem peněz by mohli nemovitosti vyhledávat i nadále, protože patří k nejbezpečnějším investicím vůbec. Z dlouhodobého hlediska neztrácí na ceně, naopak spíše posilují. To šlo vidět po zatím poslední velké ekonomické krizi po roce 2008, kdy ceny nemovitostí sice krátkodobě klesly, ale v následujících letech výrazně rostly, takže jsou nyní o desítky procent výše. Právě investoři by nyní mohli být těmi, kdo podrží celý trh před ještě hlubším pádem. To bychom jim ale nesměli házet klacky pod nohy," říká šéf Ekospolu.

"Českým specifikem, které ovlivňuje celou debatu o investorech do nemovitostí, je negativní vnímání slova spekulant jako někoho, kvůli kterému domácnosti nedosáhnou na vlastní bydlení. Spekulace na růst jsou přitom zcela legitimní a stojí na nich celá ekonomika vyspělých států," zdůrazňuje Korec a dodává, že v tomto kontextu musí zdůraznit jednu věc, která se ve veřejné debatě často ztrácí. "Investoři do nemovitostí nejsou žádní zlí spekulanti, kteří uměle navyšují ceny. Upřímně si ani moc nedokážu představit, jak by to asi tak dělali. Cenovou politiku nastavuje prodávající a promítá se do ní spousta věcí. Od ceny pozemků, přes ceny stavebních prací až po náklady na samotný prodej," upozorňuje developer.

"Je pravda, že ceny nových bytů i těch starších v posledních letech rostly, a mnohde velmi razantně. Nemohla za to zvýšená poptávka, ale spíše extrémně nízká nabídka. Zablokovaný proces povolování nových staveb a také nedostatek pozemků vhodných k bytové výstavbě kvůli zastaralým územním plánům jsou akcelerátory cenového růstu. Jen administrativní průtahy při získávání stavebního povolení zvýší cenu bytu v průměru o deset procent, což znamená stovky tisíc korun. Výrazný vliv na růst cen mělo také razantní zdražení stavebních prací, v případě některých profesí meziročně o desítky procent," uvádí Korec.

Podle něj je proto třeba začít investory do nemovitostí vnímat reálněji. "Tedy jako ty, kteří poskytují bydlení těm, kteří si vlastní nemovitost dovolit nemohou. Po té, co se města a stát hromadně zbavil vlastních bytů v často podezřelých privatizacích, jsou právě investoři prakticky jediní, kdo poskytuje nájemní bydlení. Bez vlastníků více bytů či domů by stovky tisíc domácností neměly kde bydlet," soudí šéf developerské společnosti.

"Proto bychom měli nemovitostní investory přestat ostrakizovat a přijmout je za přirozenou součást rezidenčního trhu. Stejně jako individuální kupci na něm mají své nepostradatelné místo. Jejich význam si více uvědomíme právě nyní v době krize, kdy běžné domácnosti větší investice na čas omezí. Investoři by mohli tento výpadek částečně nahradit a udržet realitní trh nad vodou," apeluje Korec.

"Přestaňme proto bombardovat realitní trh dalšími a dalšími omezeními a pojďme ho spíše podpořit. Například tím, že upustíme od zatím posledního nápadu resortu financí zatížit prodej nemovitostí daní z příjmu i po patnácti letech," uzavírá pražský developer.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...