Přeskočit na hlavní obsah

Stát dělá z majitelů nemovitostí nedobrovolné poskytovatele nekrytých úvěrů


Statisíce firem, živnostníků i domácností se potýkají s tím, že vláda ze dne na den nařídila kvůli koronavirové pandemii zavřít většinu obchodů a provozoven. Mnozí přišli o veškerý příjem a už mnoho týdnů žijí z úspor. V této situaci přišla vláda s nápadem, jak nejvíce zasaženým ulehčit.

"Bohužel místo smysluplné podpory jen přesouvá problém na další skupinu lidí. Vládní strany totiž ve sněmovně schválily několik úprav, které zásadním způsobem narušují právo na osobní vlastnictví. Nájemníkům tyto změny umožňují odložit platby nájemného až o několik měsíců. To může majitelům pronajímaných nemovitostí způsobit obrovské problémy. Naštěstí do toho minulý týden zasáhli senátoři a alespoň trochu toto opatření zmírnili," říká generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.

"Celkem logicky přišli s tím, že pokud už z někoho stát dělá nedobrovolného poskytovatele úvěrů, měl by se k tomu postavit alespoň trochu zodpovědně. Senátoři proto návrhy poslali zpátky do sněmovny s několika úpravami, přičemž ta nejdůležitější říká, že stát za tyto odložené nájmy ručí až do výše 80 procent. To je jistě krok správným směrem. Nicméně si myslím, že by stát měl upustit od celého záměru. Jde totiž o neomluvitelný zásah do práva na osobní vlastnictví, což odporuje Listině základních práv a svobod, která je nedílnou součástí české ústavy. Jsem proto jednoznačně přesvědčen, že tyto protiústavní změny dříve či později smete ústavní soud," očekává developer.

"Bohužel než k tomuto očekávanému kroku dojde, mohou být napáchány nevratné škody. Nájemníci budou v bytech bydlet několik měsíců zdarma a po vypršení ochranné lhůty se jednoduše sbalí a odstěhují neznámo kam. A majitel je pak bude kvůli doplacení dlužného nájemného nahánět marně. Podobně dopadnou i majitelé komerčních prostor, kterým firmy nebudou platit nájem. Po skončení vládního moratoria na nájmy vlastník firmu pošle do insolvence a dlužné nájemné, které může dosáhnout i stovek tisíc korun, z něj už nikdy nikdo nedostane," tvrdí šéf Ekospolu.

Vláda tak podle Korce žene do obrovských problémů i lidi a firmy, kteří by současnou krizi zvládli. "Kvůli vládnímu nápadu ale musí přerušit svůj obvyklý byznys, oželet pravidelné příjmy a ještě navíc poskytovat úvěry neprověřeným věřitelům. Jen kvůli tomu, že si v minulosti dokázali vydělat na vlastní nemovitost a navíc ji nenechali prázdnou, ale nabídli ji k pronájmu," zdůrazňuje developer.

"Tyto protiústavní paskvily je nutné okamžitě zrušit a na podobné nesmyslné nápady ihned zapomenout. Doufám, že si poslanci svou chybu uvědomí a zákon napodruhé neprojde. Jakékoliv bezdůvodné omezování osobního vlastnictví totiž nemá nic společného s právním státem," požaduje Korec.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...