Přeskočit na hlavní obsah

Stát nemůže dopady svých nařízení přenášet na soukromníky, odklad nájmů krizi prohloubí


Vláda nařídila kvůli koronavirové pandemii zavřít většinu obchodů a provozoven, což ze dne na den postihlo statisíce firem a drobných živnostníků. Ti okamžitě přišli o hlavní příjem, bez peněz se zároveň ocitly další stovky tisíc domácností. "Místo, aby stát přišel s nějakým funkčním a rychlým řešením, jak se s těmito důsledky zásadních státních omezení vypořádat, přehodil problémy na soukromníky. Majitelé nemovitostí teď mají doplácet na to, že se někdo jiný ocitl bez příjmů a v minulosti si nevytvořil dostatečné zásoby. To je nepřijatelné a jen to rozšíří množství firem v problémech," kritizuje tento postup generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.


"První velkou skupinou majitelů nemovitostí, kteří mají doplatit na protipandemická opatření, jako vlastníci komerčních prostor. Vláda chce jejich nájemníkům umožnit až do konce června s tím, že by toto nájemné měly firmy doplatit do dvou let. Další opatření pak ekonomicky poškodí majitele bytů, protože vláda omezila možnost výpovědí z nájmu pro domácnosti, které nemohou kvůli výpadku příjmu spojenému s koronavirem zaplatit nájem. Nájemníci bytů v problémech mohou dlužné nájemné splatit až do 31. května příštího roku," tvrdí Korec.

"Reálně tak bude muset majitel bytu či nemovitosti strpět mnohaměsíční užívaní vlastního majetku, aniž by za to inkasoval jakýkoliv obnos. Nikdo mu přitom nezaručí, že po uplynutí půlroční lhůty u komerčních nájmů a až jednoho roku u bydlení někdo tyto dluhy opravdu doplatí. Může přitom jít o mnoho desítek až stovek tisíc korun. Z majitelů bytů se tak stanou nedobrovolní poskytovatelé úvěrů, které však nebudou vůbec ničím zajištěné. Je velmi pravděpodobné, že po uplynutí „ochranné lhůty“ mnoho dlužníků ze dne na den zmizí a věřiteli zbudou jen oči pro pláč. Vymáhat dlužné statisíce po domácnostech stěhujících se z bytu do bytu, je běh na dlouhou trať s velmi nejistým výsledkem. Stejně tak „položit“ firmu kvůli statisícovým dluhům za nájemné, není nic složitého. Komerční nájemník nájemné zpětně nedoplatí, firmu pošle do insolvence a na majitele pronajímané nemovitosti zůstane jen pár drobných," odhaduje šéf Ekospolu.

Mnohem lepší řešení by podle něj bylo takové, k jakému se odhodlalo například Švédsko. "To podnikatelům zasaženým protipandemickými opatřeními poskytuje speciální dotace na zaplacení nájmů. Pokud by k tomu český stát nepřistoupil, měl by alespoň férově převzít riziko, kterého se tímto zbavuje a převádí na jiné. Tím je státní záruka za tyto odložené platby. Pokud stát někomu nařídí úvěrovat jinou skupinu lidí bez možnosti prověřit jejich splátkové možnosti, je státní ručení samozřejmé," informuje developer.

"Doufám však, že tyto nápady legislativním procesem neprojdou. Napáchaly by totiž mnohem více škod, než užitku. Odložení nájmů by vedlo ke krachům spousty dalších firem, zavlečení infekce platební neschopnosti do dalšího podnikatelského sektoru a prohloubení krize celé ekonomiky," varuje Korec.

Navíc podle developera stále není jasné, jak to bude s placením záloh za energie a jiné služby. Jestli se osvobození týká i těchto plateb nebo ne. "Pokud by nájemce nemusel platit ani tyto pravidelné platby, přešla by tato povinnost nejspíš na vlastníka nemovitosti. Dodavatelé energií určitě nebudou tak benevolentní, aby dodávali elektřinu, plyn či vodu půl roku zdarma," obává se pražský developer.

"Současný stav je opravdu mimořádný a přijmout opatření k omezení šíření koronavirové nákazy je nutné. Nelze ale tuto krizi zneužívat a přijímat řešení, jejichž dopady nejsou domyšlené. Mohou totiž vést k úplnému kolapsu celé ekonomiky a pádu do dlouhé a těžké krize," připouští Korec.

"Pokud jde o nájmy, měl by stát ponechat dohodu pouze na pronajímatelích a jejich nájemcích. Každý rozumný pronajímatel dobrého nájemce nezadusí a pokusí se mu vyjít vstříc. Musí však jí o oboustrannou dobrovolnou dohodu a ne jednostranný vládní diktát," radí šéf Ekospolu.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...