Přeskočit na hlavní obsah

Výběr kvalifikovaných pracovníků je nyní jednodušší, trh práce se vrátil k normálu


Doba prakticky nulové nezaměstnanosti skončila. Nejistota z budoucího vývoje vede spoustu firem k tomu, že začaly propouštět své zaměstnance. Pro připravené to znamená vhodnou příležitost získat kvalifikované pracovníky, kteří na trhu práce v minulých měsících extrémně chyběli. 


Zatímco ještě vloni na podzim nebylo snadné sehnat odborníky pro konkrétní nevýrobní profese, v „době koronavirové“ je patrný přesný opak – uchazečů o odborné pozice s praxí se hlásí mnohonásobně více než v minulosti. „Z obrovského zájmu o určitá místa je patrné, že firmy propouštějí i vysoce kvalifikované pracovníky a ti teď hledají uplatnění více než kdy jindy,“ popisuje situaci generální ředitel developerské společnosti Ekospol Evžen Korec. Konkrétně zmiňuje například profesi účetních. „Do výběrového řízení na tuto pozici se nám teď za jediný den přihlásilo tolik zájemců, kolik se nám jich podařilo získat za několik týdnů. A to jsme je ještě loni v létě museli oslovovat napřímo,“ popisuje Korec současný zájem o kvalifikovanou práci.

Poptávka po uplatnění neutuchá ani v nynější složité době, kdy firmy nemohou dělat klasická výběrová řízení s přímým kontaktem s uchazeči. Zejména ty, které potřebují nové pracovníky velmi naléhavě, se přizpůsobují, a pokud to je v možnostech zájemců, dělají s nimi pohovory prostřednictvím přímých videopřenosů. Jiné firmy se raději domlouvají se zájemci na odkladu termínu výběrového řízení.


„„Přestože dáváme přednost osobnímu kontaktu s našimi uchazeči, v této době jsme se rozhodli přizpůsobit a první kola výběrového řízení s uchazeči momentálně probíhají online prostřednictvím videokonferencí. Jeho součástí jsou i znalostní testy, které uchazeči vyplňují online za přesně daného časového limitu,“ zdůrazňuje Klára Hnátová, zástupkyně ředitele personálního sektoru společnosti Ekospol.

Současný stav, kdy zájem vysoce kvalifikovaných uchazečů převyšuje nabídku, bude pokračovat přinejmenším i v následujících měsících. Nezaměstnanost totiž ještě poroste, například největší odborová centrála v ČR odhaduje, že v důsledku opatření proti koronaviru přijde o práci až 400 tisíc lidí. Jestliže ještě před pár týdny byli nezaměstnaní pouze ti, kteří opravdu pracovat nechtěli, nyní už to platit nemusí.

Podle statistiky ministerstva práce a sociálních věcí evidovaly úřady práce k 31. březnu 2020 více než 225 tisíc nezaměstnaných, nezaměstnanost v ČR se od ledna pohybuje kolem tří procent (v hlavním městě Praze zatím kolem 1,9 procenta).

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...