Přeskočit na hlavní obsah

Zrušení DPH u nově prodaných bytů je zlevní o stovky tisíc korun, dostupnost bydlení vzroste


Stovky tisíc korun by mohli ušetřit kupující nových bytů, pokud by prošel aktuální návrh vedení Prahy. To navrhuje dočasně zrušit DPH z nově prodaných bytů. U novostavby za pět milionů korun by šlo o zhruba jeden milion korun. Pražské vedení si od tohoto opatření slibuje, že se zlevní bydlení a developeři budou více stavět. Změnu daní by však musela schválit vláda a poté i parlament.


"Dlouhodobě poukazuji, že daňové zatížení nové bytové výstavby je u nás extrémně vysoké. Největší příjem z každého postaveného bytu má stát, každý rok státní rozpočet díky prodejům nových bytů získá několik desítek miliard korun. Pokud by se alespoň části těchto peněz erár vzdal, pro kupující by to znamenalo obrovskou úlevu. Za nový byt by zájemce zaplatil o stovky tisíc korun méně," reaguje generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.

Podle něj není pravda, že by stát o tyto peníze automaticky přišel. "Získal by je jinde. Domácnosti by ušetřené peníze využily například na lepší vybavení domácnosti nebo jiné výdaje, za které by stát DPH normálně inkasoval. Jakékoliv opatření, které sníží cenu bytů a tím zvýší dostupnost bydlení, jednoznačně vítám. Vždy jsme se snažili nabízet takové byty, které jsou dostupné co nejširšímu okruhu zájemců," argumentuje šéf Ekospolu.

"V této souvislosti je však nutné zmínit další významný faktor, který zdražuje nové byty až o deset procent. Tím jsou neustálé průtahy při jejich povolování, což je hlavně v některých pražských městských částech palčivý problém. Získat finální povolení pro středně velký rezidenční projekt s několika stovkami bytů trvá i více než pět let a výjimkou nejsou průtahy táhnoucí se celé desetiletí," upozorňuje developer.

Vedení Prahy by tak kromě tlaku na vládu kvůli DPH by podle Korce mělo také zajistit, aby úředníci jednotlivých městských částí ale i na magistrátu stavební řízení zbytečně neprodlužovali. "Jen rychlé uvedení více projektů s mnoha tisíci byty na trh povede k tomu, že bude opět možné nabídnout cenově dostupnější byty. Dočasné zrušení DPH by bylo pro kupující velmi významným přínosem," uzavírá Korec.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...