Přeskočit na hlavní obsah

Absolventi letos budou hledat práci obtížněji, přesto mohou v některých firmách uspět


Absolventi škol budou mít letos výrazně ztížené podmínky pro to, aby našli dobrou práci. Pohled do evidence nezaměstnaných na pracovních úřadech totiž ukazuje, že absolventů je letos mnohem více než v předcházejících letech, zatímco nabízených příležitostí bude kvůli dopadům koronavirové krize jen poskrovnu.

Koncem května evidovaly úřady práce přes 6900 absolventů, což je zhruba o 2300 více než ve stejném období loňského roku a téměř o 2000 více než ve stejném období roku 2018. V nabídce příležitostí se pro absolventy sice sešlo přes 64 000 volných pozic, vesměs šlo ale o příležitosti ve výrobě – počínaje montážními dělníky a pomocnými silami, přes řemeslníky a obsluhu pojízdných zařízení a strojů. Nabídka pro absolventy s vyšším vzděláním je hluboko pod hladinou poptávky.
A situace se hned tak nezlepší. Nabídka volných míst pro vysoce kvalifikované pracovníky bude letos v létě výrazně horší než v předcházejících letech, protože firmy poznamenané koronavirovou krizí omezují přijímání nových zaměstnanců. Mnohé naopak v rámci úspor pracovníky propouštějí.
Tato situace naopak nahrává firmám, které nyní mohou získat i velmi zkušené pracovníky, kteří ještě nedávno na volném pracovním trhu prakticky nebyli. I proto nyní mnoho firem zintenzivnilo práci svých personálních oddělení. „V současné době nabízíme příležitosti především manažerům povolování staveb, hlavním inženýrům projektů, projektantům pozemních staveb a architektům. Uplatnění u nás mohou najít také ekonomové se zkušenostmi v účetnictví,“ říká zástupkyně ředitele personálního sektoru společnosti Ekospol Klára Hnátová a dodává, že pokud jde konkrétně o absolventy, pro ně je vhodná aktuálně vypsaná pozice junior manažer povolování staveb.
Ekospol dává příležitosti absolventům dlouhodobě a v této strategii bude pokračovat i v budoucnu. Každý rok je mezi novými pracovníky víc než čtvrtina absolventů, tedy odborníků, kteří přicházejí buď přímo po ukončení školy, nebo mají dosavadní praktické zkušenosti kratší než jeden rok.
„Schopní lidé se u nás prosadí poměrně rychle. Výhodou je, že mohou uplatnit své neotřelé nápady a díky tomu vtisknout osobitou tvář novým čtvrtím, které v hlavním městě stavíme. Lákadlem je možnost podílet se na proměnách mnoha pražských lokalit,“ zdůrazňuje generální ředitel a předseda představenstva developerské firmy Ekospol Evžen Korec.
Připomíná, že práce s budoucími absolventy může začít v této firmě už rok před ukončením studia. Jde především o studenty závěrečných ročníků Českého vysokého učení technického v Praze a Vysoké školy ekonomické v Praze, pro které Ekospol každý rok vypisuje témata bakalářských a diplomových prací. Při úspěšném absolvováním praxe pak ti nejnadanější studenti dostávají v Ekospolu přednost při výběru do volných pracovních pozic.
Ekospol je dlouhodobým lídrem bytové výstavby v České republice. Během 28 let na trhu úspěšně dokončil 56 velkých developerských projektů pro více než 10 000 spokojených zákazníků. Ekospol staví a prodává byty s optimálním poměrem ceny a kvality. Jako jediný z velkých developerů má byty vyprodány dlouho před dokončením. Společnost Ekospol je podle magazínu Construction & Investment Journal řazena mezi 50 největších developerů střední a východní Evropy. Ekospol sponzoruje ZOO Tábor, která se zaměřuje na chov ohrožených druhů zvířat. Ta tak podpoří každý, kdo si u Ekospolu koupí byt. Společnost dlouhodobě patří mezi nejžádanější tuzemské zaměstnavatele. Nabízí nejvyšší platy v oboru stavebnictví a jedny z nejvyšších v rámci celé ČR, což potvrdil i průzkum časopisu Ekonom. Na každou uvolněnou pozici se do výběrového řízení hlásí stovky uchazečů, ročně kolem deseti tisíc lidí.



Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...