Přeskočit na hlavní obsah

ČNB zmírnila podmínky pro získání hypotéky, trhu to ale příliš nepomůže. Banky jsou obezřetnější


Zájemci o hypotéku mají opět, alespoň teoreticky, vyšší šanci na její získání. Česká národní banka (ČNB) totiž zrušila další své omezení, kterým svazovala hypoteční trh. Banky tak nově mohou dát hypotéku i těm, u nichž měsíční splátky přesáhnou polovinu čistého příjmu. Už v dubnu přitom centrální bankéři zrušili kritérium limitující výši dluhu v porovnání s čistým příjmem. V platnosti tak zůstává pouze poslední omezení ČNB, podle nějž hypoteční úvěr nesmí přesáhnout 90 procent hodnoty nemovitosti.

"Výše uvedená opatření centrálních bankéřů jsem od počátku kritizoval jako nesystémové zásahy do volného trhu. Růst cen nemovitostí se kvůli tomu nezastavil, došlo pouze k výraznému propadu hypotečního trhu. Desítky tisíc domácností přišly o možnost získat vysněné bydlení. Proto jsem rád, že jsou tyto zbytečné restrikce minulostí," reaguje na rozhodnutí centrálních bankéřů generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.
"Nemyslím si však, že by se nyní vše jako mávnutím kouzelného proutku obrátilo k lepšímu. Spíš se nic výrazně nezmění. Banky samy s nástupem koronavirové krize výrazně zpřísnily posuzování žadatelů o hypotéku, některé banky je dokonce dočasně přestaly poskytovat úplně. Zásadní roli v tom mají obavy z nepříznivého vývoje ekonomiky, krachů firem a hromadného propouštění. Na indexu se ocitla celá povolání, lidé pracující například v cestovním ruchu či pohostinství mohou na získání hypotéky zapomenout na hodně dlouho. Udržitelnost příjmů však budou banky důkladněji posuzovat i u ostatních profesí. Dostupnost hypoték a tím i vlastního bydlení opět o něco klesne," upozorňuje developer.
Současné zodpovědné chování bank podle něj ukazuje, že uměle vytvořené zákazy ze strany ČNB jsou zbytečné. "Banky se dokáží chovat zodpovědně i bez vměšování centrálních bankéřů, jejichž doporučení ohledně hypoték jsou navíc nezávazná," tvrdí šéf Ekospolu.
"Uměle zastavená ekonomika potřebuje po několikaměsíční pauze opět rychle restartovat a začít šlapat. To půjde jen tehdy, pokud nebude spoutaná obrovským množstvím zbytečných příkazů a zákazů. S krizí se vždy dokáže lépe vypořádat volný trh než regulemi svázaný socialistický systém. Čím méně času musí firma nebo podnikatel vyložit na byrokracii a papírování, tím více času mu zbyde na tvorbu zisku. To platí ve všech odvětvích trhu včetně hypotečního a realitního," uzavírá Korec.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...