Přeskočit na hlavní obsah

Česko ve zdražování nemovitostí patří k evropským premiantům


Ceny bytů a domů v Česku v prvním čtvrtletí zdražily meziročně o 9,5 procenta, růst cen tak na začátku letošního roku opět o něco zrychlil. O čtvrtletí dříve totiž ceny rostly meziročně „jen“ o 8,9 procenta. V porovnání s posledním čtvrtletím loňského roku se ceny rezidenčních nemovitostí během prvních třech měsíců letošního roku zvýšily o 2,6 procenta.

Podle aktuálních dat Eurostatu je český růst cen šestý nejvyšší v celé EU. Rychleji byty a domy zdražovaly už jen v Portugalsku, Polsku, Estonsku, na Slovensku a v Lucembursku. Ceny českých nemovitostí určených k bydlení žene vzhůru hlavně stále nedostatečná nabídka způsobená průtahy při povolování nových staveb.
Ostatně i v tomhle ohledu patří Česko až na poslední příčky. Analýza Světové banky Doing Business řadí Česko z hlediska rychlosti získání stavebního povolení dokonce mezi dvacítku nejpomalejších zemí na celém světě, když investor pro zisk všech razítek potřebuje neuvěřitelných 246 dnů. Banka přitom porovnává pouze legislativní lhůty, skutečnost je mnohem horší. Povolování středně velkého bytového projektu trvá v Praze klidně i pět let, výjimkou nejsou projekty povolované celé desetiletí. Není proto divu, že při nepříliš se měnící poptávce po bydlení ceny té hrstky bytů, co se na trh dostanou, rostou. Zásadní vliv na to má také enormní zdražování stavebních prací a materiálů v minulých letech.
"Zaseknutý proces povolování nových staveb odblokuje až nový stavební zákon, který se snad podaří schválit co nejdříve. Existovaly proto předpoklady, že rezidenční nemovitosti budou zdražovat i nadále, byť o něco pomaleji," říká generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.
Zásadní zásah všem prognózám ale udělala celosvětová pandemie koronaviru a hlavně extrémní omezení v boji s nákazou. "Prakticky zastavená celá česká ekonomika na několik dlouhých týdnů, krachy firem a masivní propouštění povedou nejspíš k tomu, že ceny nových bytů uváděných na trh budou nižší. Stejně jako při poslední velké celosvětové ekonomické krizi budou zájemci o bydlení preferovat levnější byty s cenou do 85 tisíc korun za metr čtvereční a developeři se jim budou muset přizpůsobit. O předražené byty zájem nebude," tvrdí Korec.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...