Přeskočit na hlavní obsah

Hypoteční paradox. Ani koronavirus zájem o hypotéky nesrazil, trh míří k překonání rekordu

 

Pouze jediný měsíc vydržely obavy z budoucnosti a nejisté vyhlídky kvůli koronavirovému zamrznutí ekonomiky na hypotečním trhu. Od května, kdy počet uzavřených hypoték klesl na nejnižší číslo za posledních deset let, zájem o hypotéky roste. Už červnové statistiky byly velmi pozitivní, další skvělá čísla trh přinesl i o měsíc později. Letošní červenec se podle objemu poskytnutých hypoték za takřka 21,6 miliardy korun stal nejsilnějším sedmým měsícem v historii ukazatele Fincetrum Hypoindex. Pokračuje i pokles průměrné úrokové sazby, která nyní činí 2,15 procenta. To je o šest bazických bodů méně než o měsíc dříve. Dostala se tak na úroveň listopadu 2017.


Pokud by tento trend pokračoval, mohl by letošní rok paradoxně překonat i dosud rekordní rok 2016. kdy banky poskytly hypotéky za celkem 225,809 miliardy korun. Tehdy k tomu mimo jiné přispěl strach z nového zákona o spotřebitelském úvěru, který mnoho lidí přiměl k tomu uzavřít smlouvu o hypotéce v listopadu, tedy těsně před jeho platností.

"Otázkou nyní zůstává hlavně vývoj v druhé polovině letošního roku. Pokud opravdu na konci prázdnin skončí vládní program Antivirus, který drží nezaměstnanost na uzdě, mohou se do problémů dostat stovky tisíc lidí. Stát totiž nyní přispívá na platy lidí, kterých by se firmy bez této podpory dávno zbavily. Pokud o tento příspěvek už za pár týdnů přijdou, hrozí masivní propouštění lidí, pro které nemají jejich zaměstnavatelé dostatek práce. Razantní nárůst nezaměstnanosti by následně vyvolal vlnu negativní nálady, což by ovlivnilo i rozhodování domácností o zásadních investicích. Pořízení nemovitosti by tak odložily až na pozdější lepší časy," komentuje aktuální statistiku generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.

"Velkou neznámou zůstává také vývoj koronavirového onemocnění. Už od září opět navlékneme roušky a s látkou přes obličej budeme napjatě očekávat, co nový vir udělá s nástupem sezóny běžných virových onemocnění. Pokud by byl vývoj počtu nemocných velmi nepříznivý, můžeme očekávat cokoliv. Včetně dalšího nuceného blackoutu celé ekonomiky. To sice nyní všichni zodpovědní činitelé vylučují, ale není to ani pár týdnů, co stejně vehementně odmítali možnost opětovného zavedení plošných opatření. A za dva týdny je tu budeme mít zase," upozorňuje šéf Ekospolu.

"V této nejisté době se budou muset přizpůsobit i banky, pro které představovaly hypotéky až dosud jeden z nejvýnosnějších a nejméně rizikových obchodů. Obavy z nejisté budoucnosti mnoha domácností však budou muset ustoupit od honby za novým hypotečním rekordem. Což pro hypoteční ale ani rezidenční trh není dobrá zpráva," uzavírá Korec.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...