Přeskočit na hlavní obsah

Místo desítek razítek jen jediné. Nový stavební zákon zkrátí povolování staveb o roky

 

Oběhat desítky úřadů a získat od nich vytoužené razítko musí nyní všichni, kdo se rozhodnou něco postavit. Týká se to jak velkých developerů či státních investorů, tak i běžných domácností stojících před stavbou nového domova. Aby mohl stavař vůbec přijít se svým záměrem na stavební úřad pro povolení, musí před tím shromáždit stanovisko ke svému stavebnímu záměru od mnoha desítek různorodých úřadů a institucí. To by se nyní mohlo změnit díky novému stavebnímu zákonu, který v pondělí schválila vláda.


Státní energetická inspekce, Hasičský záchranný sbor, Povodí Vltavy, Lesy hlavního města Prahy, odbor památkové péče či odbor územního rozvoje. Že nevíte, co mají tyto instituce (kromě sídla v hlavním městě) společného? Jde jen o malý výčet úřadů, jejichž stanovisko potřebuje investor v Praze získat před tím, než se vydá na stavební úřad. Mnoho úředníků navíc řeší tu samou věc. Například dopravou se tak zabývá například Odbor dopravních agend Magistrátu hlavního města Prahy, Odbor rozvoje a financování dopravy Magistrátu hlavního města Prahy, odbor dopravy příslušné městské části či dopravní inspektorát Policie ČR. Kromě zbytečné byrokracie to přináší i vyšší výdaje veřejným rozpočtům, protože musí za stejnou činnost platit hned několik lidí.

Výrazný podíl na počtu oslovovaných institucí mají správci sítí. "Pokud se podíváme na náš aktuální projekt Ekorezidence Hodkovičky se 160 byty, tak se bavíme o neuvěřitelných 42 razítkách jen za agendu správců sítí. Jde o mix státních úřadů, městských společností a soukromých firem. I zde by přitom šlo seznam výrazně zredukovat. Jen pražský dopravní podnik se vyjadřuje hned třikrát. Jednou jeho Svodná komise, pak oddělení pro tramvaje a nakonec také oddělení pro metro," vypočítává generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.


Zahájení stavby však podle něj nyní komplikuje nejen obrovský počet nutných razítek, ale hlavně doba vyřizování. "Přestože správní řád určuje třicetidenní lhůtu pro vyjádření, která se může u komplikovaných případů protáhnout na dvojnásobek, realita je často jiná. Existují úřady, které si dávají na čas a rozhodnutí vydají až za rok. Nepomůže ani pravidelná urgence, rekordmani tak mají průměrnou lhůtu pro vyjádření kolem osmi měsíců. A to jsme se pořád ještě nedostali ani k podání žádosti o územní rozhodnutí. Investor se tak musí připravit na to, že od podání stavebního záměru do kopnutí do země uběhnou dlouhé roky. U středně velkých rezidenčních projektů v Praze mluvíme průměrně o pěti letech. Výjimkou bohužel nejsou ani řízení táhnoucí se více než dekádu," stěžuje si šéf Ekospolu.

"Proto vládní schválení stavebního zákona vítám, neboť tohle martyrium odstraňuje. Integruje totiž dosud samostatné procesy (vydávání závazných stanovisek, územního rozhodnutí a stavebního povolení) do jediného řízení zakončeného jediným rozhodnutím. Ve skutečnosti to znamená, že stanoviska takzvaných dotčených orgánů statní správy, což jsou mimo jiné všechny výše zmíněné instituce, si bude zajišťovat stavební úřad sám. Konečně tak i k nám dorazí systém, který například v Německu úspěšně funguje už mnoho desítek let," hodnotí developer.

"Věřím, že nový stavební zákon přinese výrazné zlepšení povolování nových staveb a urychlení celého procesu. České stavebnictví by se tak opět mohlo dostat z krize, do níž ho uvrhl stávající legislativní Kocourkov a koronavirová pandemie," uzavírá Korec z Ekospolu.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...