Přeskočit na hlavní obsah

Nový stavební zákon může vyřešit krizi ve stavebnictví. Musí se ale schválit co nejdříve

 

Výrazně urychlit proces povolování nových staveb by měl umožnit nový stavební zákon z dílny ministerstva pro místní rozvoj, který bude už v pondělí projednávat vláda. Nová legislativa obsahuje hned několik pozitivních principů, které pomohou českému stavebnictví. Na to drtivě dopadla protikoronavirová opatření, stavební produkce se od letošního jara opět propadá. Cestou, jak z této šlamastiky ven, může být i nový stavební zákon. Tedy v případě, že se ho podaří schválit včas a bez dalších větších změn.


"Pro posun k lepšímu je zásadní takzvaný apelační princip. Ten znamená, že nadřízený stavební úřad v případě odvolání o věci sám rozhodne a nebude ji už vracet o stupeň níže k novému projednání. Odpadne tak mnohaletý byrokratický ping-pong, kdy si stavební záměr přehazují jednotlivé úřady tam a zpět," říká generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.

Zásadní je podle Korce také zavedení důsledného dodržování závazných lhůt pro vyjádření či vydání rozhodnutí. "Správními lhůtami se budou muset řídit i stavební úřady. Pokud nevydají rozhodnutí včas, přejde celé řízení na nadřízený stavební úřad. Ten už bude muset rozhodnout v jasně dané lhůtě. Investor tak už nebude muset pravidelně urgovat úředníky, aby konečně rozhodli. V zákoně zůstala také takzvaná fikce souhlasu, která je důležitá hlavně pro takzvané dotčené orgány státní správy (DOSS). V praxi to znamená, že pokud se k předloženému záměru nevyjádří ve stanovené lhůtě (jeden nebo dva měsíce ve složitých případech), tak se bude mít za to, že se stavbou souhlasí. V současnosti přitom investor čeká na vyjádření některých úřadů či firem dokonce i déle než rok," zdůrazňuje pražský developer.


"Ještě výraznější vliv na celé řízení a jeho urychlení bude mít integrace stavebního řízení. To ve skutečnosti znamená, že stanoviska DOSSů si bude zajišťovat samotný stavební úřad. Investorovi tak odpadne povinnost získávat desítky razítek nejrůznějších institucí. I to povolovací proces výrazně urychlí," vysvětluje šéf Ekospolu.

"Výraznou úsporu času očekávám také od sloučení současných deseti typů řízení do jediného a zavedení pouze jednoho odvolání. Už tak nebude možné odvolávat se kvůli jedné věci neustále dokola. Každý bude mít možnost odvolat se pouze jednou, soud navíc bude muset vyřešit všechny body žaloby zároveň," přibližuje další změnu Korec, který doufá, že tento zákon pomůže vyřešit dlouhodobý Kocourkov panující v českém stavebním právu, jehož důsledkem je to, že i středně velký rezidenční projekt s pár stovkami bytů se v Praze povoluje i déle než pět let.

"To navyšuje cenu nového bytu v průměru o deset procent. Konkrétně za nový byt v Praze o rozloze 50 metrů čtverečních za 5,15 milionu korun tak musí kupující zcela zbytečně jen kvůli byrokratickým průtahům zaplatit více než půl milionu korun navíc. Pokud jde o délku povolování nových staveb, patří Česko k nejhorším zemím na celém světě. Za námi už jich moc nezbývá," vypočítává developer.

"Důležité je, aby navrhovaný zákon prošel bez problémů vládou a ta ho předložila ke schválení poslancům a senátorům. Dá se sice očekávat velký tlak na změny v rámci poslanecké iniciativy, ale doufám, že nakonec zvítězí zdravý rozum. České stavebnictví novou legislativu potřebuje jako sůl, bez ní se bude stále jen plácat a utápět v nepřehledné byrokracii. Na změnu přitom nezbývá moc času. Příští rok současná sněmovna končí, a pokud nový stavební zákon do té doby nestihne schválit, začne příprava nové legislativy nanovo. Co by další mnohaleté zpoždění udělalo s českým stavebnictvím, raději ani nedomýšlet," apeluje Korec.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...