Přeskočit na hlavní obsah

Stavební firmy letos v Praze dokončily nejméně nových bytů za posledních sedm let

 

Nedostatek dostupných bytů na pražském trhu se neustále prohlubuje. Stavební firmy letos dokončily nejméně nových bytů za posledních sedm let. Od začátku roku do konce srpna jich Český statistický úřad (ČSÚ) v rámci nové výstavby eviduje 3010. To je o 554 méně než za stejné období loňského roku a o 905 bytů méně než o dva roky dříve. Méně nových bytů stavební firmy v Praze dokončily už jen v roce 2013.



"Potvrzuje se tak nedostatek povolených rezidenčních projektů, které by trh zásobovaly potřebnými novými byty. Hlavním problémem je zablokovaný proces povolování nových staveb, kvůli kterému trvá získání všech povolení pro výstavbu průměrně velikého bytového projektu pět i více let. Komplikací je také vyčerpaný a mnoho let neaktualizovaný územní plán, který už nenabízí dostatek pozemků vhodných pro bytovou výstavbu," komentuje statistiky generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.

Výsledkem tak podle něj je prohlubující se nedostatek dostupných nových bytů na pražském trhu a s tím související neustálý růst cen nového bydlení.

"V poslední době se nicméně zdá, že se některé dlouholeté problémy konečně podaří vyřešit. Vedení pražského magistrátu už začalo intenzivně spolupracovat s developery na odblokování velkých rozvojových území, kde by v následujících letech mohly vyrůst desítky tisíc nových bytů. Řeč je o největších v současnosti zanedbaných brownfieldech, ze kterých vzniknou nová centra plná života. Jedním z takových je náš areál na Zličíně, který proměníme v moderní městskou čtvrť s rozlehlým parkem, mateřskou a základní školou, množstvím obchodů a sportovišť a dvěma tisícovkami bytů," podotýká šéf Ekospolu.

Otázkou však podle Korce zůstává, zda se podaří výrazně zrychlit povolovací proces. "Ve sněmovně je vládní návrh nového stavebního zákona, který může současnou tristní situaci odblokovat a získávání razítek výrazně urychlit. Musel by se ale schválit včas ještě před parlamentními volbami v příštím roce. Pokud to poslanci a senátoři nestihnou, celá náročná práce na nové stavební legislativě spadne pod stůl a bude se muset začít znovu. A bytová výstavba, potažmo celé české stavebnictví bude dalších mnoho let hledat své pomyslné dno," uzavírá Korec z Ekospolu.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...