Přeskočit na hlavní obsah

Třetina bytů se prodá na investici, investoři byty kupují v základním standardu bez klientských změn

 

Koupě bytu představuje i v současné nelehké situaci stále jednu z nejlepších investic. Alespoň z pohledu ceny, rizika a likvidity. Podíl investorů se proto mezi kupujícími dlouhodobě pohybuje mezi 20 až 40 procenty a toto číslo se v čase příliš nemění. Záleží spíš na konkrétním rezidenčním projektu. Investoři mají větší zájem o byty v projektech v širším centru Prahy s dobrou dopravní dostupností. U takových projektů pak podíl investičních bytů dosahuje oněch 40 procent. Průměr se dlouhodobě pohybuje kolem 30 procent. Tvrdí to generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.



Investoři podle Korce nejčastěji kupují garsonky a malé byty 2kk do 45 metrů čtverečních. "Právě u nich lze dosáhnout nejlepších výnosů a návratnosti. Pouze ale při dodržování takzvaného Korcova pravidla, které říká, že konečná prodejní cena menšího bytu (včetně případné daně) musí představovat maximálně 20násobek ročního nájemného v dané oblasti," doporučuje šéf Ekospolu.

Byty na investici si v drtivé většině případů pořizují Češi. "Cizinci tvoří jen jednotky procent, přičemž nejčastější jsou Slováci a Ukrajinci. Mezi investory počítáme i rodiče, kteří kupují byt pro své zatím nezletilé děti s tím, že než dospějí, budou byt pronajímat. Máme ale i klienta, který si pravidelně kupuje byt v každém našem projektu a za ta léta tak už získal slušné bytové portfolio, které dále pronajímá," říká Korec.

"Prakticky všichni investoři, kteří u nás kupují byt na investici, ho financují z vlastních zdrojů bez využití hypotéky. Chtějí totiž uložit a dále zhodnocovat vlastní peníze a nemovitosti jsou jednou z nejlepších možných investic z pohledu rizika, likvidity a výnosu," doplňuje pražský developer.

"Zajímavostí je, že investoři byty kupují ve standardním provedení a nevyžadují žádné klientské změny. Ono je to logické. Chtějí totiž co nejvíce minimalizovat pořizovací náklady. Jakékoliv nadstandardní úpravy by jim totiž prodlužovaly návratnost investice. Nehledě na vyšší riziko poškození dražších materiálů nájemníky," uzavírá Korec z Ekospolu.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...