Přeskočit na hlavní obsah

Zaměstnanci už opět pracují z domova. Techniku mají vyřešenou, právo ne

Po půl roce od prvního hromadného přesunu na práci z domova se tam lidé opět vrací. Zatímco na jaře se to týkalo přibližně třetiny zaměstnanců, nyní to bude pravděpodobně méně. Pokud to nenakáže stát, k úplnému odříznutí od pracoviště na měsíce nedojde. O tomto tématu píše časopis Ekonom.

  


Podniky si totiž díky předchozí zkušenosti vytvořily hybridní modely organizace práce, které zajistí, aby se lidé v kancelářích střídali či méně potkávali. Na druhou vlnu jsou podle svých zástupců i expertů lépe připravené i po technické stránce. V čem jsou ovšem stále na začátku, je právní stránka věci. Jen málo firem přispívá zaměstnancům na náklady spojené s prací z domova a málo z nich pomáhá s vybavením jejich pracoviště.

Podruhé víc individuálně Organizace práce z domova bude mít ve druhé vlně ve firmách takovou podobu, která se osvědčila a vyladila v té první a pak i během léta. Některým firmám se home office osvědčil tak, že ho zavedly nastálo. Podle průzkumu společnosti LMC, která provozuje portály Práce.cz a Jobs.cz, má nyní možnost práce z domova 34 procent lidí, což je o 16 procentních bodů více než před pandemií.

S novým systémem pro home office přišla na podzim jedna z největších českých e-commerce společností Mall Group. Ta nyní organizuje práci z domova více individuálně.

V Mall Group může na dálku pracovat přibližně třetina zaměstnanců, tedy 1500 lidí. Ti se po prvním stavu mohli vracet do kanceláří ve střídavém režimu, v němž byly týmy rozdělené na poloviny. Návrat byl dobrovolný až do konce srpna, kdy začíná e-shopu sezona. Od té doby museli být všichni na svých místech.

To ale přerušilo zhoršení epidemiologické situace a Mall tehdy poprvé aplikoval takzvaný manažerský home office. Organizaci práce z domova v něm nastavuje manažer každého týmu individuálně – podle práce, možností a také potřeb jednotlivých členů týmu. "Vycházeli jsme z toho, že jednotliví manažeři nejlépe vědí, jaká práce jejich týmům vyhovuje, je pro ně efektivní a jak často se potřebují vidět osobně," říká Ewa Kubín, HR ředitelka Mall Group.

Do minulého týdne do kanceláří chodilo přibližně 20 procent zaměstnanců, nyní – se zhoršením pandemie – už jsou doma všichni, až na individuálně vyjednané výjimky. Až se situace zlepší, přepne Mall opět do manažerského nastavení home officu.

Trvalou změnu v organizaci práce přinesl covid u operátora Vodafone. Jeho zaměstnanci teď mají práci z domova doporučenou a kanceláře mohou využívat, ale jen do té míry, aby v budově nebylo více než 25 procent zaměstnanců. To hlídá speciální aplikace, která monitoruje i počty lidí v jednotlivých patrech. Až pominou epidemiologická opatření, začne ve Vodafonu platit jako nový standard částečný home office. V kanceláři bude každý pracovat jen dva dny v týdnu. Nastavení vzešlo z průzkumů mezi zaměstnanci, z něhož vyplynulo, že na soustředěnou a administrativní práci, kterou je ideální dělat v klidu doma, potřebují 60 procent času.


Zbytek pracovního času tráví s týmem na schůzkách, vymýšlením nových projektů, což je zase ideální pro společné prostory firmy.

Změny se už teď promítají do nastavení kanceláří – Vodafone pronajal jednu ze svých budov a nyní pracuje na novém uspořádání prostor, kterých už nebude potřeba tolik. "Kanceláře se budou podobat spíš coworkingovým místům, budeme mít týmové zóny, kde lidé nebudou mít vyhrazené své stoly," popisuje Kateřina Šantorová, mluvčí Vodafonu. Změny to budou sice zásadní, ale nepřichází podle jejích slov úplně náhle. "Je to spíš vývoj, který covid zrychlil. I před ním jsme měli částečně sdílená místa a home office byl běžná věc," říká Šantorová.

Pro výrobce je to nefér Výrobní firmy mají daleko menší možnost využívat práci z domova, protože si ji domů může vzít často jen zlomek zaměstnanců. I v nich ji ale v minulé vlně pandemie zkoušeli a ne všichni se k ní chtějí vracet. Čím menší zkušenost s home officem mají, tím větší výhrady proti němu vznášejí.

Práci z domova jako poslední možnost vidí Jakub Brandalík, který vede firmu Lightway vyrábějící světlovody. U prezenční práce se chce držet, co nejdéle to bude možné, i když by domů mohl poslat polovinu ze svých 30 zaměstnanců. "Nemám s tím sám dobrou zkušenost.

Ne každý je na to stavěný a umí si práci zorganizovat i v domácích podmínkách, kde člověka pořád něco ruší.

Během minulého nouzového stavu také zaměstnance dost vytěžovaly starosti o děti, které neměly školy," říká Jakub Brandalík, jenž odhaduje pokles produktivity při práci z domova minimálně o 10 až 20 procent. Podobně je proti práci z domova i Evžen Korec, šéf developerské společnosti Ekospol. Také on odhaduje pokles zaměstnanecké produktivity až o 20 procent.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...