Přeskočit na hlavní obsah

Praha se rozrostla o dalších sedm tisíc obyvatel, nových bytů však vznikla necelá polovina

 

Ani probíhající koronavirová pandemie a výrazně omezené mezinárodní cestování za prací nezměnilo nic na tom, že české hlavní město zůstává atraktivním místem pro život. Dokládají to aktuální čísla Českého statistického úřadu (ČSÚ) o pohybu obyvatelstva v prvních třech čtvrtletích letošního roku. Z nich vyplývá, že se Praha letos do konce září rozrostla o dalších 7187 nových Pražanů. Více lidí letos přibylo už jen ve Středočeském kraji.



Jen díky stěhování získalo letos hlavní město 5479 nových obyvatel, když se do něj přistěhovalo 30 877 lidí, zatímco 25 398 jich odešlo za hranice Prahy. Dalších 1708 nových Pražanů tvoří takzvaný přirozený přírůstek, tedy rozdíl mezi nově narozenými a zemřelými. Tento přirozený přírůstek je v Praze ze všech krajů nejvyšší. Pokud jde o stěhování, tak nejvíce nových obyvatel přilákal Středočeský kraj, který se díky nim rozrostl o 10 078 lidí (celkem pak o 10 829 lidí).

"Letošní přírůstek nových Pražanů je zhruba o třetinu nižší, než v loňském roce. Je to pochopitelné, protože opatření proti koronavirové pandemii výrazně omezila mobilitu lidí včetně stěhování. Lidé také nemusí tak často dojíždět za prací, protože spousta firem jim umožňuje home office. Nic je proto netlačí k tomu, hledat si byt blíže práci," říká generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.

"Možná je to dobře, protože by při hledání mohli jednoduše narazit. Rezidenční trh v hlavním městě totiž zůstává velmi prořídlý a jen tak rychle se na tom nic nezmění. Za stejné období letošního roku, tedy prvních devět měsíců, totiž firmy v Praze dokončily jen 3065 nových bytů. Podobný nepoměr mezi zvyšujícím se počtem Pražanů a dokončenými byty trvá už mnoho let. Stále aktuálnější je proto otázka, kde budou tito noví Pražené vůbec bydlet? Bude pro ně dostatek bytů? Zatím se zdá, že už brzy by mohly úplně dojít. Snad s výjimkou nikým nechtěných předražených ležáků," dodává šéf Ekospolu.

"Je proto nezbytně nutné, aby se urychleně povolilo co největší množství velkých rezidenčních projektů s tisícovkami bytů. Hlavní město budou lidé kvůli práci vyhledávat i nadále, bez ohledu na očekávaný ekonomický pokles. Ideální by přitom bylo, aby zaměstnanci pracovali co nejblíže své práci, při nejhorším alespoň na MHD. Odpadnou tak mimo jiné problémy s každodenním dojížděním desítek tisíc pracovníků do Prahy z okolních obcích a s tím související přetížení dopravy i nedostatek parkovacích míst. Na dostatečném počtu nových bytů vydělají všichni – noví Pražané i ti stávající," uzavírá Korec z Ekospolu.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...