Přeskočit na hlavní obsah

V Praze se staví nové byty hlavně v bytových domech, jinde převažují rodinné domy

 

Hlavní město sice přišlo o pozici lídra bytové výstavby, kterou už před časem převzal Středočeský kraj, přesto v jednom ukazateli stále s přehledem dominuje. V Praze se stále postaví nejvíce nových bytů v rámci bytových domů, všude jinde s výjimkou Plzeňského kraje se více staví rodinné domy.



"Je to logické, protože v hlavním městě jsou stavební pozemky s přehledem nejdražší. Tyto vyšší pořizovací náklady se v bytovém domě s více byty lépe rozloží mezi více kupujících. S větší rezidenční výstavbou také na mnoha místech hlavního města počítá i platný územní plán. Naopak v menších městech se bytové domy staví jen výjimečně," komentuje to generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.

Stavební firmy začaly v Praze během loňského roku podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) stavět celkem 3666 nových bytů, z čehož 3246 připadalo na bytové domy. Jen 420 bytů začalo vznikat v rodinném domě. Všude jinde s výjimkou Plzeňského kraje, se staví více rodinné domy.



Nejvíce nových bytů se začalo loni stavět ve Středočeském kraji, celkem 5090. Z toho 4535 připadalo na rodinné domy a 555 bytů začalo vznikat v rámci většího bytového domu. "V obcích v okolí Prahy je více volného místa a také pozemky jsou tam citelně levnější. Vlastní dům zde proto volí i rodiny, které by si dříve pořídily nový byt přímo v Praze. Přetrvávající slabá nabídka a neustále rostoucí ceny pražských nových bytů je ale vyhnaly za hranice hlavního města," podotýká šéf Ekospolu.

Dvakrát více bytů v rodinných domech se staví také například v Jihomoravském kraji, kde na 2588 nových bytů zahájených v rodinných domech připadá 1258 bytů zahájených v bytových domech. Z regionálního trendu se vymyká už jen Plzeňský kraj, kde je poměr mezi rodinnými a bytovými domy vyrovnaný. "Tam se v minulém období přesunulo hned několik developerů, kteří dříve působili pouze na pražském trhu," vysvětluje anomálii developer.

"Výstavba bytových domů bude v Praze vždy dominantní, může za to hlavně nedostatek volných pozemků a preference rozsáhlejší bytové výstavby. Naopak rozsáhlé volné plochy v menších městech a obcích lákají k výstavbě rodinných domů, která je náročnější na prostor. Levnější pozemky totiž nenutí rozkládat náklady na jejich pořízení mezi více majitelů," uzavírá Korec z Ekospolu.

 

 

Zahájené nové byty v jednotlivých krajích

Kraj

Rodinné domy

Bytové domy

Celkem

Praha

420

3246

3666

Středočeský

4535

555

5090

Jihočeský

1338

290

1628

Plzeňský

1229

1233

2462

Karlovarský

372

245

617

Ústecký

1008

120

1128

Liberecký

693

240

933

Královéhradecký

1047

244

1291

Pardubický

1161

264

1425

Vysočina

1088

339

1427

Jihomoravský

2588

1258

3846

Olomoucký

1013

654

1667

Zlínský

1069

389

1458

Moravskoslezský

1885

349

2234

Zdroj: ČSÚ

Rok 2020

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...