Přeskočit na hlavní obsah

Hypotéky byly loni rekordní, zdražování i regulace ale hypoteční trh letos ochladí

 

Hypoteční trh loni navzdory pokračující koronavirové pandemii zažil velice úspěšný rok. Banky a stavební spořitelny poskytly nové hypoteční úvěry za rekordních 379 miliard korun, což představuje meziroční nárůst o 70 procent. Vyplývá to z aktuálních dat České bankovní asociace Hypomonitor. Včetně refinancování dosáhl loni celkový objem hypoték taktéž rekordních 541 miliard korun. Nabídkové sazby hypoték na konci loňského roku podle asociace vzrostly na hranici čtyř procent a letos dále porostou.



Hypotéky zdražují hlavně v reakci na bezprecedentní zvyšování REPO sazby Českou národní bankou (ČNB). Ta ji v uplynulých týdnech opakovaně zvedla až na nejvyšší hodnotu od roku 2008. V tom samém roce se hypoteční sazba podle bankovní asociace pohybovala kolem 5,5 procent. Prolomení této hranice se proto dá očekávat i letos. Hypoteční sazby na vývoj základních úrokových sazeb reagují vždy s mírným zpožděním.

"Zdražování však není jedinou špatnou zprávou pro zájemce o hypoteční financování. ČNB totiž avizovala další zpřísnění podmínek pro její získání. Od dubna se centrální bankéři chtějí vrátit k limitům, které na jaře 2020 kvůli nastupující koronavirové krizi dočasně zrušili. Banky tak budou muset opět přísněji posuzovat bonitu klienta pomocí tří kritériích, jako je například výše celkového dluhu k příjmu či měsíční splátky všech úvěrů k příjmu. To může vyřadit ze hry další velkou skupinu žadatelů," upozorňuje generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.

"Očekávaný negativní trend na hypotečním trhu je špatnou zprávou hlavně pro ty domácnosti, které plánují pořídit si vlastní bydlení a financovat ho hypotékou. Mnohé na ni nově nedosáhnou a o vlastním bydlení si budou muset nechat jen zdát. Že nejde o malou skupinu, dokazuje dlouhodobý poměr hypotečního financování u kupců nových bytů. Už několik let každý druhý klient platí nový byt pomocí hypotéky. Tento poměr se však letos zcela jistě změní ve prospěch kupujících s dostatkem vlastních peněz," tvrdí pražský developer.

"Pozor si musí dát ale i ty domácnosti, které už hypotéku mají. Mnohým totiž letos skončí fixace, kterou uzavřely v dobách rekordně nízkých hypotečních sazeb. Nově jim však banky nabídnou výrazně vyšší úrok, což může nabourat rodinné rozpočty. Měsíční výdaje se mohou zvýšit i o tisíce korun. S ohledem na rostoucí ceny energií to není nic příjemného a je nejvyšší čas začít se na tyto vyšší výdaje připravovat," uzavírá Korec z Ekospolu.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...