Přeskočit na hlavní obsah

Oslavte v sobotu narozeniny maskota táborské zoo tygra Rockyho

Jedenáct let oslaví maskot táborské zoologické zahrady tygr ussurijský Rocky a vy můžete být u toho. Zoo připravila na tuto sobotu 27. ledna pro své návštěvníky speciální program plný poučení i zábavy.

Návštěvníky čeká netradiční komentované krmení, při kterém se dozví spoustu zajímavostí nejen o našem Rockym, ale o těchto velkých šelmách obecně. Součástí oslav je také soutěž pro malé malíře, fotosoutěž a hra Nakrm tygra,“ říká mluvčí ZOO Tábor Filip Sušanka a dodává, že komentované krmení začne přesně v pravé poledne.



Tygr ussurijský, kterého chová táborská zoologická zahrada, patří k velice ohroženým druhům zvířat. Dnes žije ve volné přírodě už jen v sibiřské tajze a na severu Číny, kde se vyskytuje už jen zhruba 500 posledních kusů. Během uplynulých sto let bylo ve volné přírodě vyhubeno přes 97 procent tygrů. V současnosti žije volně méně jedinců, než je chováno v zajetí. V zoologických zahradách na celém světě žije asi tisícovka tygrů. Druhové jméno pochází od domoviny této šelmy kolem ruské řeky Ussuri, která je přítokem řeky Amur a tvoří státní hranici mezi Ruskem a Čínou.

Jde o největší kočkovitou šelmu a vrcholového predátora. To znamená, že kromě člověka nemá přirozeného nepřítele. V přírodě se tygr ussurijský živí lovem jelení zvěře a divokých prasat, případně dokáže skolit i dospělého medvěda. V nouzi mu jako potrava poslouží také menší hlodavci a ptáci a nepohrdne ani rybami. Je totiž znamenitý plavec. Většinu života žije tygr sám, společnost vyhledává pouze v době páření.

 

Také v letošním roce chystá táborská zoo pro své návštěvníky spoustu zajímavých akcí plných zábavných her, při kterých se dozví mnoho užitečných informací ze světa zvířat. Vůbec největší akcí bude tradiční letní zahradní slavnost připomínající narozeniny táborské zoo, která letos připadá na 30. července.

 

Rozlohou největší zoologická zahrada jižních Čech ZOO Tábor patří k nejmladším zahradám v Česku. Vznikla v květnu 2015 poté, co ji od insolvenčního správce koupil pražský developer a biolog Evžen Korec. Tím ji zachránil před likvidací a rozprodáním zvířat. Pro veřejnost byla ZOO Tábor otevřena o měsíc později. V roce 2021 ji navštívilo 110 tisíc lidí. Nyní v zimním období je až do konce března otevřená o víkendech a státních svátcích od 9:00 do 16:00.

Hlavním posláním zoo je chov a ochrana ohrožených druhů zvířat. Nejvýznamnějším projektem táborské zoo je reintrodukce zubra evropského do české krajiny. Podrobnosti o návratu tohoto majestátního tvora a možnosti, jak tento projekt podpořit, lze nalézt na webu www.zazubra.cz. Aktuálně v ZOO Tábor žije přes 380 zvířat více než 70 živočišných druhů. Generálním sponzorem je EKOSPOL.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...