Přeskočit na hlavní obsah

Zdražování nemovitostí výrazně zrychlilo, ceny domů i bytů stouply o pětinu

 

Růst cen nemovitostí v Česku nepřestává, naopak ještě zrychluje. Podle Indexu cen nemovitostí vydávaném Českým statistickým úřadem (ČSÚ) zdražily nemovitosti v loňském třetím čtvrtletí meziročně o výrazných 22 procent. Jde o nejvyšší nárůst v celé historii indexu, tedy od roku 2009. Růst se týká jak nových nemovitostí, které přidaly na ceně 22,2 procenta, tak i těch nových (+ 21,1 procenta).



Růst cen nemovitostí pohání podle developera Evžena Korce z Ekospolu hned několik faktorů. "Tím nejzásadnějším, který tu přetrvává už léta, je extrémní převis poptávky nad nabídkou. Developerské společnosti kvůli nesmyslně složitému a zdlouhavému procesu povolování nových staveb nestíhají pružně reagovat na neutuchající zájem kupujících, který kontinuálně roste už několik let. Přitom například v Praze trvá získat všechna potřebná povolení ke stavbě středně velkého bytového projektu pět a více let, nejsou výjimkou ani řízení táhnoucí se více než celé desetiletí," tvrdí generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.

Problém podle něj představuje také zastaralý a vyčerpaný územní plán hlavního města, který se sice ad hoc aktualizuje podle konkrétní potřeby, ale neustálá nutnost jeho změny před prakticky každým větším rezidenčním projektem prodlužuje povolovací proces řádově o roky.

"Nedostatek nových bytů se logicky promítá také do trhu se staršími nemovitostmi. Lidé, kteří chtějí bydlet, totiž v případě, že nenajdou na trhu vhodný nový byt nebo dům, jsou nuceni zalovit v takzvaném sekundárním trhu. Vývoj jejich ceny pak kopíruje růst cen nových bytů," podotýká šéf Ekospolu.

Zásadním impulsem pro akceleraci zájmu o nemovitosti, který dále žene vzhůru jejich cenu, byl podle Korce i příchod koronavirové pandemie. "Přes počáteční propad v době nejvyšší nejistoty na samém začátku restriktivních opatření přišel po necelých dvou měsících naopak velký realitní boom. Lidé si uvědomili, že nemovitosti představují v krizi jednu z mála výhodných a bezpečných investic. Jejich cena v čase roste, jak ostatně nyní potvrdila i statistika ČSÚ," říká pražský developer.

"Olej pod kotel cenového růstu přilila také nevídaná inflace, která loni v listopadu dosáhla šestiprocentní hranice a přestože byla nejvýše za posledních 13 let, tak letos podle všech očekávání nejspíš ještě vzroste. Domácnosti, které mají dostatek vlastních úspor, se tak budou snažit najít způsob, jak je před inflací ochránit. Jednou z nejlepších cest přitom představují právě nemovitosti. Dá se tedy opět očekávat velký zájem o pořízení bytu či domu na investici. Ať už s vidinou jejich pronajímání či čistě jen čekání na zhodnocení investice díky růstu cen nemovitostí. V tuto chvíli se rozhodnutí pořídit si byt nebo dům jeví jako sázka na jistotu," uzavírá Korec z Ekospolu.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...