Přeskočit na hlavní obsah

Hypotéky rekordně zdražují, jsou nejdražší za deset let. Dostupné bydlení se opět vzdaluje

Rekordním zdražením vstoupil do nového roku hypoteční trh. Průměrná hypoteční sazba v lednu v porovnání s předchozím měsícem podle ukazatele Fincentrum Hypoindex vzrostla o rekordních 0,44 procentního bodu (44 bazických bodů). Dosáhla tak hodnoty 3,43 procenta a dostala se na úroveň, kde byla naposledy v září 2012. Hypotéky rekordně zdražovaly už v prosinci, kdy se hypoteční sazba zvýšila o 29 bazických bodů. Postupné zvyšování hypotečních úrokových sazeb se dá podle pražského developera Evžena Korce z Ekospolu očekávat po celý zbytek roku.



Zdražování vede k tomu, že hypoteční trh začíná klesat. Banky v prvním letošním měsíci poskytly o 30 procent méně hypoték než v loňském prosinci, celkem 7045 úvěrů v hodnotě 22,89 miliardy korun.

Data z hypotečního trhu nepřímo potvrzují růst cen nemovitostí. Průměrná výše poskytnuté hypotéky během jednoho měsíce vzrostla o 35,5 tisíce korun na 3 249 234 korun. "To je špatná zpráva nejen pro lidi financující nemovitost pomocí hypotéky, ale pro všechny kupující," upozorňuje generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.

Novoroční kocovina v podobě vysokých cen podle něj jen tak neodezní. "Naopak domácnosti se musí připravit, že je bydlení bude stát stále více a více. Ve střehu musí být hlavně ti, jimž letos končí fixační období. Banka jim zcela jistě nabídne horší podmínky, než mají nyní. A nepochodí ani u konkurence. Nakonec se budou muset spokojit s úrokem vyšším o procentní bod či dokonce více. Pro rodinný rozpočet to znamená zásah v řádu tisícikorun měsíčně," varuje pražský developer.

"Otázkou zůstává, kolik domácností takové zdražení v kombinaci s výrazným růstem cen energií i velmi vysokou inflací nezvládne. Je reálné očekávat, že počet problémových hypoték a nesplácených úvěrů poroste. Pro některé to dojde až tak daleko, že o své vysněné bydlení nakonec přijdou. Letos nás tak zcela jistě žádné jednoduché období nečeká," uzavírá Korec z Ekospolu.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...