Přeskočit na hlavní obsah

Každý druhý dokončený byt je připojen na plyn, problém se zdražováním se týká stovek tisíc lidí

Problém s výrazným zdražováním plynu, jehož ceny v posledních týdnech atakují rekordní hodnoty, mohou mít stovky tisíc domácností. Každý druhý byt dokončený od roku 2000 je totiž připojený na plyn. Více závislé jsou na něm bytové domy, naopak rodinné domy od plynu v posledních letech ustupují, vyplývá z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Česko je přitom takřka stoprocentně závislé na dodávkách ruského plynu, které mohou být kdykoliv přerušeny.



V Česku se od roku 2000 podle ČSÚ dokončilo celkem 545 592 nových bytů. Více než polovina z nich (302 351 bytů, 55,42 procenta) je připojeno na plyn, ať už přímo na plynovodní síť nebo lokální zásobník plynu. Mnohem více jsou na této komoditě závislé byty v bytových domech. Takřka dvě třetiny (63,41 procenta) bytů v bytových domech dokončených v loňském roce je připojena na plyn. Tento podíl se v posledních letech příliš nezměnil, v roce 2000 bylo na plyn připojeno 67,58 procenta nově dokončených bytů v bytových domech.

Naopak rodinné domy se závislosti na plynu postupně zbavují. Zatímco ještě v roce 2000 nebyl na plyn napojen jen zhruba každý čtvrtý dokončený byt v rodinném domě (27,85 procenta), loni už to bylo 66,5 procenta dokončených bytů v rodinných domech.

"Mnohé domácnosti plyn využívají hlavně k vaření, ohřevu teplé vody a topení. Taková kombinace se však vzhledem k aktuálně rostoucím cenám zemního plynu výrazně prodraží. Hlavní dodavatelé už avizovali zdražování v řádu desítek procent, což v případě bytů znamená zásah do rodinného rozpočtu v řádu tisíců korun. Spotřeba plynu v rodinném domě pak zatíží rodinný účet i desítkami tisíc korun navíc," upozorňuje generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.

Moc možností, jak v současné době ušetřit, ale podle developera domácnosti nemají. "Změnou dodavatele si příliš nepomohou, ceníky mají srovnatelné. A zdražují všichni bez výjimky. Domácnosti mohou zkusit ještě více omezit plýtvání a zbytečné vytápění. Hlavní radou je zamezit tepelným ztrátám. Nejdůležitější je správné větrání, hlavně v zimě není potřeba nechat okno dlouho otevřené. Stačí důkladné, ale rychlé vyvětrání. Částečně pomůže také zastínění oken žaluziemi či závěsy, nesušení prádla přímo na topení a jeho pravidelné odvzdušňování," radí pražský developer.

Spotřebu dokáže regulovat také instalace chytrého termostatu, který sníží teplotu v časech, kdy v bytě nikdo není. "Topení se ale nesmí úplně vypnout, protože pak by stěny úplně prochladly a musely by se déle vyhřívat. Úplně postačí snížení teploty o pár stupňů a nepřetápět byt ani v případě, že jsme doma. Každý stupeň nad 20 až 21 stupňů doporučených pro obytné místnosti znamená nárůst spotřeby až o šest procent. Chytré termostaty dokáží regulovat teplotu rozdílně pro jednotlivé místnosti bytu. Ne všude se musí topit stejně. Záleží i na denní době," dodává Korec z Ekospolu.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...